Wzrosły ambicje Reino Capital

opublikowano: 18-07-2021, 20:00

W ciągu roku Reino Capital straciło partnera, ale szybko zyskało nowego. Chce w ciągu trzech lat zbudować portfele nieruchomości o wartości 2 mld EUR

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak pandemia wpłynęła na zmianę planów Reino Capital
  • ile i jakich nieruchomości firma zgromadziła przez ostatni rok w swoich portfelach
  • jakie spółki zamierza przejąć w najbliższym czasie

Giełdowa spółka Reino Capital kontynuuje strategię budowania holdingu spółek nieruchomościowych i wzrostu skali działalności.

Skokowy wzrost:
Skokowy wzrost:
Osiągnęliśmy pierwszy skokowy wzrost skali działalności. Wartość zarządzanych aktywów przekroczyła 500 mln EUR. Na rynku nieruchomości komercyjnych to nadal dobry początek, zresztą najtrudniejszy — mówi Radosław Świątkowski, współzałożyciel i prezes Reino.
Marek Wiśniewski

— Mimo pandemii mamy najlepszy okres w naszej historii. Wartość zarządzanych aktywów (AUM) po raz pierwszy przekroczyła 500 mln EUR. To zauważalne i istotne dla wyników finansowych. Chcemy możliwie szybko podwoić skalę, a w ciągu maksymalnie trzech lat zarządzać portfelami o wartości ponad 2 mld EUR. To realny cel — mówi Radosław Świątkowski, współzałożyciel i prezes Reino.

Czas szybkich zmian

Obecne ambicje są dwukrotnie większe niż wiosną 2020 r., tuż przed wybuchem pandemii, gdy Reino, wspólnie z partnerami inwestycyjnymi — funduszem RF CorVal z Australii i grupą Grosvenor z Wielkiej Brytanii — chciało osiągnąć portfel zarządzanych aktywów na poziomie 1 mld EUR. W realizacji tych planów milowym krokiem miało być przejęcie spółek z krakowskiej grupy Buma i jej aktywów (nieruchomości biurowe). Tymczasem wybuch pandemii sprawił, że australijski fundusz wycofał się z umowy.

— Australijski partner wycofał się w samym środku lockdownu, miesiąc przed finalizacją projektu. Był to dla nas niezwykle trudny moment. Kompetencje i budowane zaufanie pozwoliły nam bardzo szybko przedstawić alternatywnego inwestora — szwajcarską Partners Group. To jedna z największych firm inwestycyjnych na świecie, zarządzająca aktywami o wartości ponad 100 mld USD — mówi Radosław Świątkowski.

Partners Group zastąpił Australijczyków w jednej z dwóch planowanych transakcji — nabycia samych aktywów firmy Buma. Portfel biurowców o wartości ponad 200 mln EUR został ostatecznie kupiony w styczniu 2021 r., a Reino Partners (spółka operacyjna należąca do holdingu Reino Capital) jest asset managerem tego portfela, czyli na podstawie umowy z Partners Group zarządza tymi aktywami.

Logistyczna noga biznesu

Równocześnie Grupa Reino Capital budowała drugą nogę na rynku logistycznym, gdzie Reino Capital jest koinwestorem, a aktywami zarządza spółka Reino IO Logsitics, w której większość udziałów ma Reino Partners. Jest to wspólne przedsięwzięcie z brytyjskim partnerem IO Asset Management, spółką specjalizującą się w rynku logistycznym.

— Wspólnie stworzyliśmy platformę inwestycyjną Polish Logitics, gdzie czołowym inwestorem została Grupa Grosvenor, której portfel aktywów przekracza 12 mld EUR. W pandemię weszliśmy gotowi i wykorzystaliśmy czas optymalnie, budując w ciągu roku portfel magazynowy o wartości ponad 200 mln EUR — mówi Radosław Świątkowski.

Obecnie w portfelach zarządzanych przez Grupę Reino wartość brutto (GAV) nieruchomości biurowych przekracza 300 mln EUR, nieruchomości magazynowych — ponad 200 mln EUR. REINO Capital jest lub będzie koinwestorem w strukturach inwestycyjnych, do których należą aktywa.

Okiem eksperta
Biura nadal będą potrzebne
Mateusz Mucha
menedżer DM Navigator

Przed podmiotami zarządzającymi nieruchomościami komercyjnymi, a przede wszystkim nieruchomościami biurowymi i galeriami stoją nowe wyzwania. Wydarzenia poprzedniego roku zadały fundamentalne pytanie o przyszłość nieruchomości biurowych i modelu pracy, jaki znaliśmy do tej pory. Nagle społeczeństwa znalazły się w sytuacji niespodziewanej i nowej, która ze względów bezpieczeństwa wymusiła ograniczenia w kontaktach międzyludzkich, czyli pracę zdalną. Obecnie, gdy duży odsetek społeczeństwa jest zaszczepiony, a liczba nowych przypadków zakażeń niewielka, sytuacja jest już istotnie lepsza niż jeszcze zimą, co potwierdza rosnąca liczba zapytań nowych najemców o przestrzenie biurowe. Nie jest więc tak, że praca zdalna jest obecnie najlepszym rozwiązaniem i firmy nie potrzebują nowych przestrzeni biurowych. Niektóre profesje wręcz wymagają częstych kontaktów z innymi współpracownikami. Dlatego biura w dalszym ciągu będą potrzebne, a więc popyt na nie będzie się utrzymywał.

Rynek skali

Prezes Reino Capital podkreśla, że zarządzanie aktywami, szczególnie na rynku nieruchomości, cechuje to, że przy przekroczeniu pewnej skali działalności istotne zwiększenie przychodów odbywa się nieproporcjonalnie mniejszym zwiększeniem kosztów.

— Zabieganie o kontrakty z tak wymagającymi partnerami wiązało się z ponoszeniem dużych kosztów transakcyjnych i inwestycji w budowę zespołu, co widać we wcześniejszych raportach finansowych. Na rynku zarządzania aktywami, w szczególności dużych nieruchomości komercyjnych, osiągnięcie odpowiedniej skali zapewnia istotną poprawę danych finansowych. Co najważniejsze, ten sam lub nieznacznie powiększony zespół może zarządzać kolejnymi znaczącymi kontraktami. Dalszy skokowy wzrost skali działalności powinien zatem oznaczać skokowy wzrost wskaźników rentowności, co powinno szczególnie cieszyć akcjonariuszy — mówi Radosław Świątkowski.

Spółka nie zamierza rezygnować z drugiego celu strategicznego — skompletowania holdingu spółek serwisowych, zarabiających na obsłudze projektów nieruchomościowych, poprzez dokupienie spółek uzupełniających kompetencje spółki Reino Partners.

Poznaj program warsztatu “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku”, 5 października 2021, online >>

— Rozdzielenie własności spółek operacyjnych i aktywów to podstawowe założenie naszej koncepcji biznesowej. Co do zasady aktywa — w szczególności przynoszące stały dochód — oferują niższą stopę zwrotu niż przedsiębiorstwa. Wymagają także olbrzymiego kapitału, który jest akurat domeną dużych inwestorów instytucjonalnych. Inwestycje w nieruchomości ograniczamy zatem do niezbędnego minimum, koniecznego do uzyskania długoterminowych kontraktów usługowych. Rola asset managera zapewnia współkontrolę nad aktywami. Dla skali działalności kluczowy jest brak ograniczeń kapitałowych — nie trzeba kupić portfela, by nim zarządzać, oraz docelowy skład holdingu, dla którego kontrakt na zarządzanie aktywami oznacza zwykle kontrakty dla innych spółek operacyjnych — mówi Radosław Świątkowski.

Akwizycja spółek Bumy

O ile w zakresie wzrostu aktywów w zarządzaniu wycofanie się partnera australijskiego nie wpłynęło negatywnie na strategiczne plany Reino Capital, o tyle ucierpiała druga część strategii — budowa holdingu nieruchomościowych spółek operacyjnych. Plan akwizycji spółek Bumy Reino Capital będzie realizowało z opóźnieniem i bez partnera, a także w zmienionym zakresie — początkowo zakładał on m.in. zakup spółki będącej generalnym wykonawcą.

— W szczególności interesuje nas rozbudowa holdingu o facility managera i property managera. To najbardziej naturalne uzupełnienie usług asset management. Co do zasady przychody facility managera i property managera stanowią koszt najemców. Dla inwestorów będących właścicielami aktywów ich kontrakty nie stanowią więc konfliktu interesów. W tym kontekście kontrowersyjne byłoby posiadanie generalnego wykonawcy. Wyciągnięcie go z zakresu transakcji jest zatem finalnie nawet korzystniejsze dla wszystkich — mówi Radosław Świątkowski.

Facility management to techniczna obsługa budynków, a property management to zarządzanie nieruchomością. Priorytetem Reino jest zakup spółek o tej specjalności właśnie z grupy Buma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane