Wzrost cen stali w Europie wyhamował

Bloomberg
opublikowano: 27-08-2021, 07:03

Cena stali walcowanej na gorąco na rynku terminowym zaczęła w Europie maleć stopniowo w sierpniu po sześciu miesiącach wzrostu. To skutek taniejącej rudy żelaza, importu oraz sezonowego osłabienia popytu.

W USA stal nadal drożeje. Cena na rynku terminowym stali walcowanej na gorąco zbliża się do 2 tys. USD za tonę. Przyczynia się do tego bariera celna, do usunięcia której prezydent Joe Biden się nie śpieszy. Jeśli to zrobi, ceny w Europie mogą wzrosnąć, a w USA spaść.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Analitycy uważają, że europejscy konsumenci stali nie powinni jednak zbytnio cieszyć się spadkiem cen, który w dużym stopniu wynika z czynników sezonowych i może zakończyć się już w przyszłym miesiącu.

- Jeśli aktywność gospodarcza wzrośnie we wrześniu ceny powinny się umocnić – powiedział Christian Georges, analityk Societe Generale. – Wprawdzie popyt branży motoryzacyjnej jest niepewny wobec braku chipów, ale portfel zamówień jest mocny – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane