Wzrost światowej produkcji ryżu - nadal poniżej potrzeb

opublikowano: 20-12-2004, 12:27

Światowa produkcja ryżu w tym roku sięgnie zapewne rekordowego poziomu 611 milionów ton, jednak nadal nie będzie wystarczająca, by sprostać potrzebom rynku - oceniono w opublikowanym w poniedziałek raporcie ONZ.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO podała, że w obecnym roku produkcja ryżu - jednego z podstawowych zbóż na świecie - piąty rok z rzędu będzie niższa niż konsumpcja. Niedobór pokryty zostanie z rezerw ziarna. FAO nie podała wysokości niedoboru.

Tegoroczne zbiory okazały się nadzwyczaj obfite w Chinach i Indonezji a także - w mniejszym stopniu - w Afganistanie, Korei Północnej, Pakistanie, na Filipinach i w Wietnamie.

Zła pogoda sprawiła, że mniej ziarna zebrano m.in. w Bangladeszu, Kambodży, Indiach, Malezji i Tajlandii. Więcej ryżu niż w zeszłym roku zbierano z pól w Afryce, Ameryce Południowej, USA i Australii - niewiele natomiast zebrano w Ameryce Środkowej i na Karaibach, przede wszystkim z powodu zniszczeń, spowodowanych przez susze i huragany - ocenia FAO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wzrost światowej produkcji ryżu - nadal poniżej potrzeb