Wzrost WIBOR niebezpieczny nie tylko dla rozwoju leasingu

Wallace Sadowski
opublikowano: 24-10-2008, 00:00

Ostatnie trzy lata były dla polskiej gospodarki czasem boomu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym i infrastrukturalnym. Przezbrajały się fabryki i firmy logistyczne. Uzbrojone w leasing przedsiębiorstwa tylko w pierwszym kwartale 2008 r. zainwestowały blisko osiem mld zł. Transport drogowy pochłonął 40 proc., maszyny i urządzenia 30 proc., a samochody 25 proc. Zależnie od grupy nabywanych dóbr, dynamika wartości leasingu w 2008 r. wahała się od 20 do 30 proc.

Banki i stowarzyszone z nimi firmy leasingowe w pełni sprostały tak dużemu zapotrzebowaniu na kapitał, a firmy w większości rzetelnie wywiązują się z leasingowych zobowiązań płatniczych, potwierdzając tezę o zbawiennym czynniku płynności finansowej w obliczu poważnych inwestycji kapitałowych.

Leasing to podstawowa siła napędowa polskiej gospodarki w okresie wzrostu PKB. Przyznanie Polsce wspólnie z Ukrainą organizacji Euro 2012 zapewne jeszcze przyspieszy modernizację firm i infrastruktury. Tu także bardzo ważną rolę powinien odegrać leasing.

Obecny niepokój w międzynarodowym sektorze bankowym odbił się dramatycznie na rynku WIBOR (tzn. Warsaw Inter Bank Offer), czyli na stopie pożyczek między bankami. Tylko między 10 a 17 października 2008 r. stopa WIBOR wzrosła z 5,43 proc. do 6,86 proc., a więc o gigantyczne 26 proc. A to oznacza droższe kredyty i idące z nim w parze finansowanie leasingu.

Leasing indeksowany o stopę WIBOR będzie droższy, choć podwyższenie stawki WIBOR będzie miało wpływ tylko na cześć odsetkową raty leasingowej (bezpośrednio zaliczaną w koszty). W związku z tym firmy powinny odpowiednio zaktualizować swoje prognozy cashflow, biorąc pod uwagę indeksację rat leasingowych. Przy wysokich ratach ten 26-procentowy wzrost stopy WIBOR będzie miał znaczny wpływ na obciążenie finansowe, warto więc pomyśleć o finansowaniu pomostowym.

Leasing to dochodowy instrument finansowy dla samych banków i firm leasingowych. Tutaj zawsze była marża, w odróżnieniu od segmentowych kredytów hipotecznych. Zapewnienie dopływu pieniądza do bankowego sektora leasingowego jest więc najważniejszym zadaniem zarządów banków. Także nowe zachęcające propozycje lokat krótkoterminowych, dla obiorców indywidualnych i firm są nakierowane na ten cel.

Płynność sektora leasingowego musi być zachowana mimo zmian stóp WIBOR. To priorytet również dla rządu oraz NBP. Potrzebne są działania, które udowodnią, że dynamiczny wzrost PKB jest nadal możliwy, podobnie jak realizacja programu inwestycji związanych z Euro 2012.

Wallace Sadowski

doradca Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wallace Sadowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu