Wzrost wietnamskiej gospodarki najniższy od 30 lat

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 28-12-2020, 14:18

Wietnamska gospodarka, dotknięta nie tylko skutkami pandemii koronawirusa odnotuje w tym roku najsłabszy wzrost od trzech dekad.

Nguyen Huy Kham / Reuters / Forum

Generalny Urząd Statystyczny (GSO) prognozuje, że w 2020 r. PKB tego kraju z południowo-wschodniej Azji zwiększy się o zaledwie 2,91 proc. podczas gdy przez dwa poprzednie lata dynamika PKB sięgała ponad 7 proc. Dane agencji wskazują przy tym, że nadwyżka handlowa prawdopodobnie wyniesie 19,06 mld USD, zaś średnie ceny konsumenckie wzrosły o 3,23 proc.

GSO podkreśla, że choć rozwój został drastycznie spowolniony, to w przeciwieństwie do innych konkurencyjnych gospodarek i tak wietnamska prezentuje się na plus, notując jednak dodatnią zmianę. Oprócz wspomnianej pandemii, do słabszego wyniku przyczyniły się klęski żywiołowe oraz spowolnienie rozwoju globalnej gospodarki, która generowała niższy popyt na wietnamskie produkty.

Przemysł przetwórczy i wytwórczy wzrósł o 3,98 proc., pozostając głównym motorem wzrostu gospodarczego, podczas gdy sektor usług zwiększył się o 2,34 proc. zaś rolnictwo o 2,68 proc.

GSO oczekuje, że w okresie październik-grudzień PKB wzrósł o 4,48 proc. w ujęciu rocznym, co byłoby najniższą wartością od czwartego kwartału 2011. Tymczasem w III kw. gospodarka rozwijała się w tempie 2,69 proc. (wynik skorygowany z 2,62 proc.).

Prognoza na 2021 r. zakłada 6,5-proc. wzrost PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane