Yellen: podwyżka możliwa na każdym z posiedzeń

opublikowano: 15-06-2016, 21:09

Na każdym z posiedzeń możliwa jest podwyżka stóp, powiedziała szefowa Fed, Janet Yellen na konferencji po posiedzeniu FOMC.

Choć oznacza to, że podwyżka w lipcu jest teoretycznie wciąż możliwa, to przedstawiciele rynku mają wątpliwości. Choćby z tego powodu, że po lipcowym posiedzeniu nie ma planowanej konferencji prasowej, a Fed sygnalizował wcześniej, że chciałby móc uzasadnić ewentualną decyzję o zmianie wysokości stóp. Wydaje się, że najbardziej realna jest obecnie podwyżka we wrześniu lub grudniu.

Janet Yellen, szefowa Fed
Zobacz więcej

Janet Yellen, szefowa Fed Bloomberg

Yellen zaznaczyła na konferencji, że FOMC nigdy nie dyskutuje o tym ile razy powinien podwyższać stopy w tym czy następnym roku. Dyskusje na posiedzeniach zawsze dotyczą tego, jaką podjąć decyzję na aktualnym posiedzeniu, a nie na przyszłym, powiedziała. Przyznała, że poszczególni członkowie FOMC są pytani o to, jaka ich zdaniem byłoby właściwe tempo podwyżek stóp. W tym roku sześciu członków oczekuje jeszcze jednej podwyżki, a dziewięciu  dwóch.

Yellen powiedziała na konferencji, że rynek pracy stracił impet, ale Fed nie uważa że oznacza to początek pogorszenia w gospodarce.

Zapytana, jaki wpływ na decyzję Fed miało zbliżające się referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, odpowiedziała, że był to jeden z czynników, który wpłynął na środową decyzję FOMC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu