Yellen: trzeba przerwać globalny wyścig obniżek podatków dla firm

opublikowano: 24-03-2021, 07:53

Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że USA chce zatrzymania globalnego wyścigu obniżek podatków dla firm.

Biały Dom szykuje się do ogłoszenia planu podwyżki podatków dla firm i najbogatszych Amerykanów. Ma być częścią kolejnego pakietu stymulacyjnego dotyczącego przede wszystkim inwestycji w infrastrukturę i tzw. zielone miejsca pracy.

Yellen powiedziała, że pracuje z partnerami międzynarodowymi nad zmianą globalnych zasad podatkowych, aby podwyżki w USA nie zmniejszyły konkurencyjności amerykańskiej gospodarki. Ujawniła, że rozważane jest wprowadzenie m.in. dobrowolnej globalnej minimalnej stawki podatkowej.

Janet Yellen, fot. Bloomberg
Janet Yellen, fot. Bloomberg

- Mamy globalny wyścig obniżek podatków dla firm. Naszą nadzieją jest, że go przerwiemy – powiedziała amerykańska sekretarz skarbu.

Joe Biden zapowiadał podczas kampanii wyborczej, że chce podwyższyć podatek dochodowy od firm z 21 proc. do 28 proc. W poprzedniej kadencji Donald Trump obniżył go z 35 proc.

Globalna stawka podatku dochodowego dla firm wynosi średnio 24 proc. W ubiegłym roku dziewięć krajów zdecydowało się o jego obniżce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane