Z azjatyckiego rynku papierów dłużnych wyparowało już 45 mld USD

opublikowano: 13-07-2018, 13:40

Rosnące stopy zwrotu z obligacji skarbowych, obawy związane z eskalacją wojny handlowej oraz z możliwymi bankructwami chińskich spółek doprowadziły od początku bieżącego roku do zmniejszenia wartości rynkowej dolarowych obligacji sprzedawanych przez azjatyckich i zagranicznych kredytobiorców aż o 45 mld USD, wynika z szacunków singapurskiej firmy BondEvalue.

Inwestorzy o wysokiej wartości netto nie tylko odnotowali duże straty na swoich pozycjach lewarowanych, ale również napotkali trudności w wyprzedaniu obligacji, uniemożliwiające zmniejszenie strat -  skomentowała firma, która świadczy usługi obsługi obligacji dla prywatnych banków.

Niedawne bankructwa chińskich pożyczkobiorców o wysokich przychodach, takich jak China Energy Reserve & Chemicals Group i Hsin Chong Group Holdings, spowodowały, że inwestorzy poczuli się mocno zaniepokojeni. Cieniem na rynek długu w Azji kładą się też eskalujące wojny handlowe z rentownościami dolarowych obligacji śmieciowych w pobliżu najwyższego poziomu od ponad dwóch lat.

Dążenie chińskiego rządu do zlikwidowania nadmiernego zadłużenia doprowadziło do "poważnego kryzysu płynności", szczególnie w przypadku kredytobiorców o wysokich dochodach – podkreśla BondEvalue. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu