Czytasz dzięki

Z dolarem inwestorom nie po drodze

  • Marek Rogalski
opublikowano: 19-05-2020, 22:00

W tym tygodniu na rynkach odczuwalny jest mocniejszy powiew optymizmu.

W niedzielę szef Fedu Jerome Powell zapewnił, że zrobi wszystko, aby zagwarantować ożywienie w amerykańskiej gospodarce i wezwał do tego też Kongres. W poniedziałek inwestorzy otrzymali informację o udanych testach szczepionki na COVID-19, chociaż raczej nie trafi ona do masowej produkcji wcześniej, niż za kilkanaście miesięcy. Pompowanie balonika trwa, a to zniechęca inwestorów do dolara i innych bezpiecznych przystani. Wyraźne odbicie zaliczyło euro po tym, jak w poniedziałek pojawiły się informacjeo politycznym porozumieniu Francji i Niemiec w sprawie programu wsparcia dla regionów dotkniętych pandemią. Przełomowa była jednak zgoda na emisje euro obligacji. Mocne przesunięcie kursu EUR/USD w górę doprowadziło do prawie pięciogroszowego spadku notowań USD/PLN. Na powrót zbliżamy się zatem do mocnego wsparcia w okolicach 4,14 zł. Czy zostanie złamane?

Napływające we wtorek plotki dotyczące europejskiego programu wsparcia nieco studzą optymizm. Pierwsze środki mogłyby zostać wypłacone dopiero w przyszłym roku i to po przedstawieniu konkretnego programu naprawczego w Komisji Europejskiej. Jednocześnie to KE miałaby być emitentem wspomnianychobligacji, co stwarza pytania o możliwość ich nabywania przez Europejski Bank Centralny. Niemniej warto poczekać na szczegóły — oficjalne założenia Komisja powinna zaprezentować do 27 maja. Jeżeli EUR/USD nie pokona psychologicznej bariery 1,10, to trudno będzie o dalsze, wyraźne schodzenie w dół kursu USD/PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane