Z kraju i ze świata najważniejsze wydarzenia

PAP
opublikowano: 26-03-2002, 00:00

Grupa Wileńska chce zwiększyć skład NATO

Rozszerzenie NATO na wschód i południe to najtańszy i najefektywniejszy sposób zabezpieczenia ładu i stabilizacji w Europie — mówił w poniedziałek w Bukareszcie prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W szczycie, pod hasłem „Wiosna nowych sojuszników”, uczestniczą premierzy krajów, które liczą na to, że podczas jesiennego spotkania w Pradze zostaną zaproszone do członkostwa w NATO.

Słowenia i Polska będą starać się o to, by Unia Europejska zmieniła wyjściowe propozycje dotyczące m.in. dopłat bezpośrednich do rolnictwa — zapowiedzieli w poniedziałek w Lublanie premierzy obu państw. Premier Leszek Miller zapowiedział, że głęboko wierzy w możliwość zmiany stanowiska Unii w kwestii dopłat dla polskiego rolnictwa, a dowodem na to jest — jak powiedział szef gabinetu — nasz sukces negocjacyjny w rozdziale „swobodny przepływ kapitału”.

Komitety wolne od podejrzeń

Tarnowska prokuratura, która badała doniesienia Państwowej Komisji Wyborczej o nieprawidłowościach w finansowaniu kampanii prezydenckiej, umorzyła dwa śledztwa w sprawie komitetów wyborczych Bogdana Pawłowskiego i Janusza Korwin-Mikkego.

E. Wąsacz przed trybunał

W tym tygodniu do marszałka Sejmu może wpłynąć wniosek PSL o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu Emila Wąsacza, byłego ministra skarbu.

— Chcemy rzetelnego rozliczenia tych spraw prywatyzacyjnych, w których minister zachował się z daleko idącą niefrasobliwością i w wyniku zaniedbań dopuścił do bardzo dużych strat polskiej gospodarki — mówi Janusz Wojciechowski, były szef NIK, a obecnie wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL.

Pod wnioskiem podpisało się już ponad 120 posłów PSL, a także LPR, Samoobrony, UP i SLD.

Poręczenia KFI mogą przepaść

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zwróci się do sądu z wnioskiem o przepadek poręczeń, które wpłacili Józef J., właściciel KFI Colloseum, i Piotr W., wiceprezes konsorcjum.

W pierwszym przypadku wartość poręczenia wynosi 150 tys. zł, a w drugim — 100 tys. zł.

Na Słowacji znów przypadek BSE

Na Słowacji odnotowano ósmy przypadek choroby szalonych krów (BSE). Pierwszy w tym kraju przypadek bydlęcego gąbczastego zwyrodnienia mózgu stwierdzono pod koniec września ubiegłego roku w zakładzie hodowlanym koło miasta Żiar nad Hronem. Polskie władze weterynaryjne zakazały importu ze Słowacji wołowiny i jej wyrobów już po pierwszym rozpoznanym przypadku BSE.

Wiceszef FIFA idzie do polityki

Chung Mong Joon — człowiek, od którego zależą losy południowokoreańskiej piłki nożnej — zapowiedział, że po zakończeniu tegorocznych mistrzostw świata rozważy, czy kandydować w wyborach prezydenckich w swoim kraju.

Syn założyciela koncernu Hyundai od dziewięciu lat kieruje tamtejszym związkiem futbolowym. Jest też wiceprezydentem FIFA. Od 1988 roku jest niezależnym deputowanym do parlamentu.

Sąd uniewinnił Safiyę Hussaini

Nigeryjka Safiya Hussaini, skazana przez sąd stanu Sokoto na śmierć przez ukamienowanie za cudzołóstwo, została uniewinniona przez sąd apelacyjny. Nigeryjka została skazana w październiku na ukamienowanie zgodnie z regułami prawa koranicznego (szariatu) za urodzenie nieślubnego dziecka, co sugeruje popełnienie cudzołóstwa. Jednak islamski sąd pierwszej instancji nie wziął pod uwagę zeznania Safiyi, że została zgwałcona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Z kraju i ze świata najważniejsze wydarzenia