Czytasz dzięki

Za chwilę ruszą dopłaty dla MŚP z tarczy 4.0

opublikowano: 24-06-2020, 22:00

Najpewniej na początku lipca przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o kredyty z niższym oprocentowaniem. Pomoże w tym specjalny fundusz w BGK

Tzw. tarcza 4.0 już została podpisana przez prezydenta. Zgodnie z tą ustawą — o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 — firmom znajdującym się w trudnej sytuacji ma być łatwiej udźwignąć koszty pożyczek.

Zobacz więcej

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK

— Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzieli dopłat, które pokryją część odsetek należnych bankowi kredytującemu. Natomiast banki komercyjne i spółdzielcze współpracujące z BGK udzielą kredytów ze wspomnianymi dopłatami — podkreśla Elżbieta Stelmach z BGK.

W państwowym banku powstanie specjalny fundusz. Zasilą go pieniądze z budżetu państwa w wysokości ok. 565 mln zł. Zgodnie z ustawą jeszcze w tym roku do przedsiębiorców — za pośrednictwem Funduszu Dopłat do Oprocentowania — popłynie strumień pieniędzy w wysokości ok. 296 mln zł, a w 2021 r. — ponad 271 mln zł.

— Dzięki wsparciu z funduszu przedsiębiorca będzie spłacał tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu. Chodzi o różnicę pomiędzy odsetkami naliczonymi według oprocentowania określonego w umowie kredytowej i kwotą dopłaty pokrywaną ze środków funduszu — wyjaśnia Elżbieta Stelmach.

Kto będzie mógł zaciągnąć kredyt z dopłatą BGK? Wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, w jakiej działają. W grę wchodzą też podmioty z sektora rolnictwa obejmującego tzw. produkcję podstawową. Wysokość wsparcia będzie zależała od wielkości firmy. MŚP mogą liczyć na dopłatę do oprocentowania w wysokości 2 pkt proc. W przypadku dużych przedsiębiorstw będzie to kwota odpowiadająca 1 pkt proc.

Elżbieta Stelmach zauważa, że dopłaty będą udzielane do kredytów obrotowych, odnawialnych i nieodnawialnych.

— Każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać ze wsparcia tylko raz do jednego kredytu. BGK będzie dopłacał do jego oprocentowania maksymalnie przez 12 miesięcy. Pieniądze na ten cel będą wypłacane zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. Natomiast decyzje o przyznaniu kredytu z dopłatami do oprocentowania będą wydawane do końca 2020 r. — zaznacza Elżbieta Stelmach.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jakie warunki muszą spełnić przedsiębiorcy, aby ubiegać się o preferencyjne wsparcie? Muszą udowodnić, że kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na kondycję finansową ich firm.

Co ważne, dopłaty do kredytu są pomocą publiczną. Co to oznacza w praktyce? Przedstawiciele banku kredytującego wezmą pod uwagę kwotę pomocy publicznej, z której dotychczas skorzystał przedsiębiorca w związku z pandemią.

— Jej suma, po wliczeniu wsparcia z rządowego Funduszu Dopłat do Oprocentowania, nie może przekroczyć limitu ustalonego przez Komisję Europejską. Dla większości firm jest to równowartość 800 tys. EUR. Natomiast dla firm działających w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych i rybołówstwa wspomniany limit wynosi odpowiednio: 100 tys. EUR i 120 tys. EUR — wylicza Elżbieta Stelmach.

Najpewniej w lipcu przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o kredyty bankowe z obniżonym oprocentowaniem.

— Ustawa przeszła już cały proces legislacyjny, a więc jesteśmy na ostatniej prostej do uruchomienia Funduszu Dopłat do Oprocentowania. BGK musi jeszcze zawrzeć umowy z bankami kredytującymi. Wówczas rozwiązanie będzie dostępne dla firm — podkreśla Elżbieta Stelmach.

Warto zaznaczyć, że otrzymanie kredytu z dopłatą nie wyklucza skorzystania z innych programów pomocowych, jakie oferuje BGK. MŚP mogą łączyć wsparcie z funduszu z gwarancjami de minimis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane