Za długi stadionu, komornik zajął konta ratusza w Bradze

  • PAP
opublikowano: 12-02-2019, 19:40

Komornik sądowy zajął konta ratusza w Bradze, w północnej Portugalii, w związku z zadłużeniem stadionu, wybudowanego z okazji organizowanych w tym kraju w 2004 r. piłkarskich mistrzostw Europy.

We wtorek burmistrz Bragi Ricardo Rio poinformował, że przed Sądem Najwyższym w Lizbonie prowadzone są dwa procesy dotyczące zwrotu długów narosłych z tytułu budowy stadionu miejskiego. Jeden z pozwów nakazuje władzom Bragi wypłatę 10 mln euro.

“Niestety, wcześniejszy plan spłaty zadłużenia dla konsorcjum, które wybudowało stadion, się nie powiódł, dlatego nasze konta zajął komornik sądowy. Dopóki decyzja ta nie zostanie cofnięta, nasz ratusz nie może realizować transakcji na rachunki bankowe innych podmiotów” - dodał Rio.

Burmistrz Bragi ujawnił, że ostateczny koszt budowy stadionu miejskiego przekroczył prawie trzykrotnie pierwotny plan finansowy. Ten zakładał łączne koszty budowy obiektu na poziomie 65 mln euro.

“Za tak drastyczny wzrost wydatków należy winić nie moją ekipę, ale poprzedników. Jeszcze jako polityk opozycji wskazywałem na wysoki dług z tytułu zarządzania budową tego stadionu” - przypomniał Rio.

Tymczasem, jak powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro, stadion miejski w Bradze uchodził dotychczas za jeden z nielicznych obiektów wybudowanych na Euro 2004, który nie miał zadłużenia. Zaznaczył, że zajęcie kont ratusza przez komornika sądowego należy uznać za niespodziankę.

“Stadion miejski w Bradze oraz stadiony Sportingu Lizbona, FC Porto i Benfiki Lizbona uważane były za obiekty, których budowa zwróciła się już w pierwszych latach po zorganizowanych w Portugalii piłkarskich mistrzostwach Europy” - dodał Monteiro.

Stadion miejski w Bradze jest jednym z głównych piłkarskich stadionów w Portugalii. Na obiekcie tym rozgrywa swoje mecze Sporting Braga, a także zespoły narodowe różnych kategorii wiekowych.

Mieszczący ponad 30 tys. widzów stadion w Bradze został oddany do użytku 30 grudnia 2003 r. Projektantem obiektu, usytuowanego w dawnym kamieniołomie, jest znany portugalski architekt Eduardo Souto de Moura.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy