ZA Puławy będą sprzedawać melaminę w Ameryce Płd., produkcja wzrośnie o 4 tys. t/rok

Internet Securities
opublikowano: 18-01-2006, 16:07

Zakłady Azotowe Puławy SA podpisały wieloletnią umowę z działającą na rynku Ameryki Południowej firmą Comexport w zakresie dystrybucji melaminy, poinformowała spółka w komunikacie w środę. Firma podała, że jeszcze w tym półroczu zwiększy produkcję melaminy o ponad 4 tys. ton rocznie.

Zakłady Azotowe Puławy SA podpisały wieloletnią umowę z działającą na rynku Ameryki Południowej firmą Comexport w zakresie dystrybucji melaminy, poinformowała spółka w komunikacie w środę. Firma podała, że jeszcze w tym półroczu zwiększy produkcję melaminy o ponad 4 tys. ton rocznie.

„Jeszcze w tym kwartale puławska melamina trafi do Brazylii, która dotychczas była przede wszystkim konsumentem puławskiego nawozu – siarczanu amonu” – napisano w komunikacie.

Prezes Puław Zygmunt Kwiatkowski uważa, że wejście na rynek Ameryki Południowej to nowy element globalnego uczestnictwa firmy w rynku melaminy.

„Jako trzeci co do wielkości producent melaminy [na świecie – przyp. ISB] chcemy mieć bezpośredni kontakt z najbardziej wzrostowymi rynkami tego produktu” – powiedział cytowany w komunikacie Kwiatkowski.

Puławy podały, że rynek Ameryki Południowej rozwija się w tempie prawie 6% rocznie, a cała produkcja melaminowa obu Ameryk jest mniejsza niż ZA Puławy. Natomiast konsumpcja melaminy na tych rynkach szacowana jest na około 120 tys. ton rocznie.

„Mając dostęp do tego atrakcyjnego rynku będziemy mogli optymalnie kształtować naszą politykę sprzedażową, cenową, co będzie wiązać się ze strategią inwestycyjną w zakresie melaminy” – powiedział dyrektor handlowy Paweł Jarczewski, cytowany w komunikacie.

W środę Puławy podały także, że jeszcze w tym półroczu zwiększą produkcję melaminy o ponad 4 tys. ton rocznie do ok. 96 tys. ton/rok.

„Spółka realizuje właśnie z Eurotecnicą unikatowy projekt odzysku melaminy z kondensatów pochodzących z dwóch nowych wytwórni (tzw. Melamine Recovery Unit), co pozwoli jej zwiększyć moce wytwórcze” – wyjaśnia firma.

ZA Puławy są jedynym w Polsce i trzecim co do wielkości producentem melaminy na świecie.

Aktualne zdolności produkcyjne ZAP o nominale 92 tys. ton na rok pozwalają utrzymywać około 10% światowego i około 20% europejskiego rynku melaminy.

W ubiegłym roku obrotowym 2004/2005 melamina stanowiła ok. 19% całkowitej sprzedaży, dając Spółce 376 mln zł.

Puławy miały 17,0 mln zł zysku netto w trzecim kwartale 2005 roku (pierwszym kwartale roku obrotowego 2005/2006) wobec 15,8 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody w tym okresie wyniosły 422,2 mln zł wobec 350,1 mln zł rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane