ZA Puławy: Koszt budowy instalacji zgazowania węgla to 1,2-1,8 mld USD

ISB
opublikowano: 19-02-2009, 16:28

Zakłady Azotowe Puławy, które w czwartek odebrały od firmy Bechtel studium wykonalności projektu zgazowania węgla, szacują że nakłady inwestycyjne na to przedsięwzięcie wyniosą od 1,2 do 1,8 mld USD, poinformowali przedstawiciele spółki.

"W zależności od opcji, nakłady mieszczą się w przedziale 1,2-1,8 mld USD" - powiedziała na konferencji w czwartek przygotowująca projekt Maria Skorupka, prezes firmy Prozap, należącej do grupy kapitałowej ZA Puławy. Według niej, wstępny harmonogram przewiduje budowę instalacji od połowy 2010 roku do połowy 2013 roku.

"Obecnie wybieramy doradcę finansowego i prawnego dla tego projektu. W ciągu 2-3 tygodni doradcy powinni być wybrani" - powiedział w czwartek dziennikarzom Paweł Jarczewski prezes spółki, podkreślając, że wnioski wynikające ze studium wykonalności są optymistyczne. Jarczewski dodał, że projekt ma realizować spółka celowa z ZA Puławy jako głównym udziałowcem, przynajmniej 50%, i nieokreślonym jeszcze udziałem Kopalni Bogdanka dostarczającej węgiel do instalacji, a także ewentualnie z innymi udziałowcami.

"Jeszcze w tym roku chcemy dopiąć finansowanie" - zadeklarował prezes. Jarczewski poinformował też, że jeśli w 2013-14 z instalacji popłynie gaz syntezowy, który będzie wykorzystywany do produkcji amoniaku, ZA Puławy będą mogły zredukować o połowę do 450 z 900 mln m sześć. rocznie zużywany obecnie gaz ziemny dostarczany przez PGNiG. "Najpierw zużycie gazu ziemnego może spaść, ale potem istnieje możliwość przywrócenia obecnego poziomu" - powiedział Jarczewski zaznaczając, że stanie się tak jeśli ZA Puławy uruchomią kolejną instalację produkcyjną.

W czwartek prezes Puław poinformował, że dodatkowo, oprócz instalacji zgazowywania węgla w Puławach jest planowana budowa dwóch bloków energetycznych - po 800 MW każdy. Spółka podpisała już list intencyjny w tej sprawie ze szwedzkim koncernem Vattenfall.

Firmy zawarły w grudniu porozumienie dotyczące wybudowania konwencjonalnej elektrowni, której docelowym beneficjentem oraz inwestorem będzie spółka Melamina III. Na mocy porozumienia z Vattenfall planowane jest, iż stanie się on wspólnikiem tej spółki nabywając lub obejmując w niej 50% udziałów. Strony porozumienia dopuszczają również udział w planowanym przedsięwzięciu innych podmiotów m.in. Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Projekt zgazowania węgla ma umożliwić realizację dywersyfikacji surowcowej opartej na wykorzystaniu krajowych zasobów węgla. Dostawcą węgla i partnerem w projekcie jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Obie firmy - Bogdanka i Puławy - podpisały umowę o współpracy strategicznej w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć opartych na węglu kamiennym. (ISB)

maza/mtd

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu