Za tydzień rada nadzorcza wyłoni prezesa JSW na nową kadencję

PAP
opublikowano: 02-04-2013, 14:37

9 kwietnia rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyłoni prezesa tej giełdowej spółki na nową kadencję. Jedynym kandydatem jest urzędujący prezes Jarosław Zagórowski.

Termin zgłaszania kandydatur na stanowisko prezesa JSW upłynął tuż przed świętami wielkanocnymi. Jak poinformował we wtorek PAP szef rady nadzorczej spółki Józef Myrczek, wpłynęło jedno zgłoszenie, które zostanie otwarte w środę.

"W środę zgłoszenie zostanie poddane ocenie formalnej, a termin posiedzenia rady, podczas którego zaplanowana jest rozmowa z kandydatem i wybór prezesa, wyznaczono na 9 kwietnia. Zgodnie z obowiązkami informacyjnymi spółki giełdowej, komunikat w tej sprawie zostanie wydany najpóźniej 10 kwietnia" - powiedział Myrczek.

Szef rady zastrzegł, że formalnie nie zna jeszcze nazwiska kandydata. Rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer potwierdziła jednak, że o stanowisko prezesa na kolejną kadencję ubiega się urzędujący prezes Jarosław Zagórowski.

Skład całego zarządu JSW nowej kadencji będzie znany pod koniec kwietnia. Do 12 kwietnia przyjmowane są zgłoszenia na stanowiska trzech wiceprezesów spółki. Otwarcie zgłoszeń zaplanowano na 16 kwietnia, a rozmowy kwalifikacyjne i wybór członków zarządu na 25 kwietnia, z możliwością przedłużenia na kolejny dzień.

Wcześniej, 11 kwietnia, jednego z członków zarządu JSW wybiorą pracownicy. Jedynym kandydatem jest dotychczasowy wiceprezes ds. pracowniczych Artur Wojtków. To jedyna funkcja w zarządzie tej należącej w większości do Skarbu Państwa spółki, o której obsadzie decyduje ponad 22-tysięczna załoga w bezpośrednich wyborach.

Proces wyłaniania zarządu nowej kadencji trwa też w innej górniczej spółce - Katowickim Holdingu Węglowym, gdzie na stanowisko prezesa kandydują trzy osoby - wśród nich obecny szef tej spółki Roman Łój. Na stanowisko wiceprezesa ds. ekonomiki i finansów zgłosiło się 9 osób, wiceprezesa ds. produkcji 5, a wiceprezesa ds. handlowo-rynkowych 4. Rada nadzorcza przeprowadzi rozmowy z kandydatami 3 i 4 kwietnia.

Także w KHW swojego przedstawiciela w zarządzie ma załoga. Wiceprezesem ds. pracowniczych będzie inżynier z katowickiej kopalni Wujek, Tadeusz Skotnicki, który wygrał wybory na to stanowisko.

Po styczniowym spotkaniu z szefami spółek węglowych wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że zadeklarował radom nadzorczym i zarządom tych firm "pełną stabilizację" ich działania. Wskazał jednocześnie, że postawił prezesom wiele zadań, z których powinni się wywiązać. Wymienił m.in. optymalizację kosztów działania, utrzymanie zatrudnienia oraz tworzenie projektów finansowanych w oparciu o środki własne, unijne oraz np. z funduszy ekologicznych.

W tym roku nie będzie konkursu na zarząd największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej. Trzyletnia kadencja jej zarządu upływa w połowie przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Za tydzień rada nadzorcza wyłoni prezesa JSW na nową kadencję