Czytasz dzięki

Zaangażowanie ograniczy skutki kryzysu

opublikowano: 21-03-2020, 12:51

W odróżnieniu od poprzednich załamań z obecnym walczymy wspólnymi siłami. Rola rządu to jak najszybsze wprowadzenie ulg dla biznesu – uważa Dariusz Piróg, partner zarządzający Patpol Legal.

„PB”: Jak prawnicy dostosowują się do kryzysowej sytuacji? 

Dariusz Piróg: Kancelarie ograniczają koszty związane z codziennym funkcjonowaniem i odkładają planowane w najbliższym czasie wydatki, które nie są niezbędne. Codzienne obciążenia już zostały zmniejszone z uwagi na pracę zdalną większości. Już kilka tygodni temu wprowadziliśmy taki obowiązek dla osób powracających z krajów, w których pojawiły się ogniska koronawirusa. Od końca ubiegłego tygodnia zdalnie pracuje ok. 85 proc. załogi, a w tym tygodniu ta liczba rośnie. 

Liczą się państwo ze stratami? 

W przypadku kryzysu finansowego, który może zostać wywołany przez COVID-19, straty poniosą prawdopodobnie wszystkie branże, więc również prawnicza. Zważywszy jednak na specyfikę pracy w dziedzinie ochrony własności intelektualnej, którą się zajmujemy, kryzys wywołany pandemią koronowirusa nie powinien zagrozić stabilności naszego biznesu. 

Czy zagraża nam głęboki kryzys finansowy? 

W sytuacji pandemii zawsze istnieje takie ryzyko. Skala będzie zależała od szybkości powstrzymania wirusa oraz działań, jakie podejmą rządy. Na razie swobodny przepływ towarów i usług w UE nie jest zagrożony. Wygląda na to, że epidemia w Chinach traci impet, więc wymiana handlowa z nimi w ciągu kilku miesięcy powinna wrócić do normy, podobnie jak stan polskiej gospodarki, jeśli rozprzestrzenianie się wirusa zostanie powstrzymane. Oczywiście branże najbardziej dotknięte zakazami wprowadzanymi przez rząd znajdą się w ciężkiej sytuacji, jeśli te zakazy utrzymają się przez kolejne tygodnie. 

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Czy obecny kryzys jest inny od poprzednich? 

Poprzednie kryzysy finansowe miały podłoże w warunkach stricte biznesowych – dlatego miały tak duży zasięg. Pandemia natomiast dotyczy bezpośrednio ogromnej rzeszy ludzi – przedsiębiorcy i  obywatele mocno angażują się w jej zwalczanie. Taka postawa może ograniczyć skutki kryzysu – zwłaszcza że zanim wirus dotarł do Europy władze i biznes miały czas, by przygotować odpowiednie działania. 

Co powinien zrobić rząd, żeby epidemia wyrządziła jak najmniejsze szkody gospodarce? 

Z punktu widzenia biznesowego istotne jest zapewnienie pomocy państwa dla przedsiębiorców, którzy są najbardziej dotknięci obecnymi obostrzeniami. Konieczne jest wprowadzenie już teraz ulg podatkowych i w zakresie ubezpieczeń społecznych. W grę wchodzi odroczenie płatności, rozłożenie  na raty i częściowe umorzenie. W dalszej kolejności należy podjąć działania umożliwiające najbardziej poszkodowanym branżom odrobienie strat. Zakaz handlu w niedziele był bolesny dla części przemysłu, a obecne ograniczenia jeszcze pogłębią ten stan. Zniesienie go  - przynajmniej do końca roku - z pewnością pomoże odbudować pozycję, zwłaszcza średnim przedsiębiorcom. 

Rozmawiała Aleksandra Rogala 

Patpol to kancelaria patentowa i prawna, działająca od 1966 r. - jest jedną z najstarszych zajmujących się w Polsce ochroną własności intelektualnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy