ZACHODNI: REKORD CENY

Paweł Zielewski
opublikowano: 25-06-1999, 00:00

ZACHODNI: REKORD CENY

Za kilka lat musi dojść do fuzji Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym. Na razie jednak inwestor nie chce o tym mówić.

CZAS SPOKOJU: Umowa AIB o zakupie Banku Zachodniego, kierowanego przez Tadeusza Głuszczuka, nie przewiduje redukcji zatrudnienia w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Irlandczycy nie zamierzają też na razie zmieniać prezesa. Do zarządu wprowadzą jednak szybko swoich ludzi. fot. TZ

Prawie cztery razy więcej niż wynosi wartość księgowa Banku Zachodniego zapłacili za niego Irlandczycy z Allied Irish Banks. 80 proc. akcji wrocławskiej instytucji było, ich zdaniem, warte aż 2,3 mld zł. Być może dlatego skala planowanych inwestycji w BZ nie rzuca na kolana.

AIB zapłaci za jedną akcję Banku Zachodniego 102 złote. W umowie z Ministerstwem Skarbu Państwa AIB zobowiązał się, że w ciągu siedmiu miesięcy od przejęcia akcji banku podwyższy jego kapitał o 250 mln zł.

— Większość z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na sfinansowanie zakupu i instalacji nowego systemu informatycznego — tłumaczył wczoraj Gary Kennedy, wiceprezes AIB.

Irlandczycy zapowiedzieli, że w ciągu dziesięciu lat zainwestują w Zachodni około 600 mln zł.

We wrocławskiej instytucji jest sporo do naprawienia, ale jednocześnie przed AIB otwiera się szansa stworzenia grupy bankowej, a w przyszłości banku, który (gdyby wziąć pod wagę wielkość aktywów i funduszy własnych) byłby piątą co do wielkości instytucją finansową na polskim rynku).

Przyjęta w końcu 1998 roku przez zarząd BZ strategia rozwoju zakłada, że najbliższe cztery lata będą kluczowe dla przyszłości banku. W tym czasie Bank Zachodni zamierza podwoić swój udział w rynku: z 2,8-3,5 proc. dzisiaj do 6-7 proc. Sam rozwój organiczny pochłonie około 300 mln zł.

Ważny czynnik ludzki

Nowy właściciel Banku Zachodniego stanie przed kilkoma problemami, których, niestety, nie będzie mógł rozwiązać tak szybko, jak leżałoby to w jego i w Banku Zachodniego interesie.

Swobodę działania AIB ogranicza umowa, w której inwestor zgodził się pozostawić centralę banku we Wrocławiu i nie zmieniać jego nazwy ani logo. Zagwarantował też, że przez najbliższe 18 miesięcy utrzyma w banku obecny poziom zatrudnienia. Dziś w Zachodnim pracuje ponad 7 tys. osób — zdecydowanie za dużo.

Zysk brutto, jaki bank wypracował w 1998 roku roku przeliczony na 1 zatrudnionego, stawia go na 30. miejscu wśród polskich banków. Jeszcze gorzej jest, gdy przeliczyć aktywa na 1 zatrudnionego — BZ spada o 11 oczek.

W założeniach 15 proc. akcji banku zostanie przekazanych pracownikom. Ponieważ jednak nie będą to akcje płynne (bank nie jest notowany na giełdzie), nie wiadomo, jak je później wyceniać i jak nimi obracać.

Przedstawiciele AIB nie ujawnili, jak rozwiążą ten problem.

— Możliwości jest wiele, akcje pracownicze mogą na przykład zostać przekazane aportem do Pracowniczego Programu Emerytalnego — tłumaczy Alicja Kornasiewicz, wiceminister skarbu.

Ile na kontrolę

Bank Zachodni był przed dwoma miesiącami niesławnym bohaterem afery z zagubieniem dokumentów z danymi o klientach banku, historiami rachunków i numerami kart płatniczych. Wówczas nawet przedstawiciele banku przyznali, że Zachodni ma czasami kłopy z działaniem tzw. kontroli wewnętrznej, a przyszli właściciele otrzymali sygnał — konieczny będzie kolejny wydatek na łatanie dziur.

Zdaniem analityków, tylko opracowanie modelu kontroli i przeszkolenie pracowników oznacza wydatek rzędu nawet 5 mln zł.

Pola współpracy

— Na razie nie myślimy o wprowadzaniu Banku Zachodniego na giełdę, chociaż stwarza to ogromne możliwości. Być może pomysł ten przybierze bardziej realne kształty w ciągu trzech- -czterech lat — twierdzi Gary Kennedy.

Jego zdaniem, jest też za wcześnie, by rozważać, czy Zachodni połączy się z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym. Irlandczycy oczywiście w nieoficjalnych rozmowach nie wykluczają takiego rozwiązania, ale najwcześniej po roku 2001.

AIB nie chce ujawnić, czy w obu bankach nastąpi ujednolicenie oferty produktowej. WBK przydałaby się np. (oferowana przez Zachodni) karta Inwestor — międzynarodowa karta Maestro dołączana do rachunku inwestycyjnego.

Z drugiej strony, bankowi z Wrocławia brakuje np. dobrej oferty kredytów mieszkaniowych, czym z kolei może się pochwalić stworzony przez WBK bank hipoteczny.

Prace nad fuzją banków wymusiłyby również np. połączenie biur maklerskich BZ i WBK. DM BZ w kwietniu miał 1,4-proc. udział w fixingu akcji na GPW i 0,9-proc. — w notowaniach ciągłych. CBM WBK może pochwalić się lepszymi wynikami: odpowiednio 3,1 proc. i 3,6 proc.

Inne pole współpracy to Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych: z jednej strony Zachodni Forum (współwłaścicielem jest amerykańska grupa funduszy Forum), a z drugiej — WBK AIB.

Nie ma natomiast co liczyć na wspólne Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Zachodni nie zaistniał (wbrew swoim planom) w PTE Norwich Union, natomiast WBK ma zaledwie 10 proc. akcji w PTE BPH CU WBK, w którym rządzi Commercial Union.

JASNA STRATEGIA: David McCrossant, prezes AIB, twierdzi, że nie chce łączyć Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym. Obserwatorzy są jednak przekonani, że fuzja obu instytucji w ciągu 2-3 lat jest nieunikniona. fot. Borys Skrzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / ZACHODNI: REKORD CENY