"Zachowanie rynków identyczne jak przed brexitem" (WYKRES DNIA)

Choć w wyborom za oceanem towarzyszą dobre nastroje, to jednak w zachowaniu rynków widoczna jest pewna niepokojąca analogia, zauważa agencja Bloomberg.

Zmiany notowań poszczególnych aktywów w dniu referendum w sprawie brexitu, pierwszego dnia po ogłoszeniu jego wyników oraz 7 listopada, czyli na dzień przed wyborami w USA
Zobacz więcej

Zmiany notowań poszczególnych aktywów w dniu referendum w sprawie brexitu, pierwszego dnia po ogłoszeniu jego wyników oraz 7 listopada, czyli na dzień przed wyborami w USA Bloomberg

We poniedziałek obliczane przez MSCI indeksy rynków wschodzących i dojrzałych solidarnie zyskały po co najmniej 1,5 proc., surowce lekko drożały, a złoto taniało o 1,8 proc. To bardzo podobne zmiany jak te z dnia brytyjskiego referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej, ostrzega jednak Bloomberg. Również tuż przed feralnym głosowaniem na Wyspach drożały ryzykowne aktywa, a te służące za bezpieczne schronienie taniały. Różnicą jest natomiast zachowanie dolara, który teraz się wzmacnia, a przed brexitem taniał.


Zmiany notowań poszczególnych aktywów w dniu referendum w sprawie brexitu, pierwszego dnia po ogłoszeniu jego wyników oraz 7 listopada, czyli na dzień przed wyborami w USA. Źródło: Bloomberg.

Szczęśliwie jednak dla przesądnych analogia na tym się kończy. Już we wtorek optymizm rynkowy nieco zelżał, a to może uchronić inwestorów od tąpnięcia podobnego do tego, jakie towarzyszyło ogłaszaniu wyników brytyjskiego referendum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy