Zaginiony rosyjski milioner odnalazł się w Wielkiej Brytanii

PAP
opublikowano: 18-06-2009, 07:53

34-letniego rosyjskiego multimilionera Jewgienija Cziczwarkina, zaginionego w Rosji w grudniu 2008 roku, rozpoznano w  ubiegłym tygodniu na pokazie baletowym w londyńskim Covent Garden - napisał czwartkowy "Guardian".

Rosyjska prokuratura generalna wystąpiła do władz brytyjskich o jego ekstradycję, gdyż na Cziczwarkinie ciążą oskarżenia o szantaż i uprowadzenie pracownika swojej firmy Jewrosiet. Sąd w Moskwie wydał nakaz aresztowania jeszcze w styczniu. Od marca Cziczwarkina ściga też Interpol.

W odróżnieniu od większości rosyjskich oligarchów wzbogaconych na tzw. prywatyzacji nomenklaturowej i układach, Cziczwarkin dorobił się handlując telefonami komórkowymi w okresie, gdy były w Rosji nowością, a rynek był nienasycony. Właśnie on założył Jewrosiet.

We wrześniu ubiegłego roku rosyjski dziennik "Kommiersant" poinformował, że jego firmę przejmie największa rosyjska sieć handlu telefonami komórkowymi, należąca do Aleksandra Mamuta, innego multimilionera i byłego doradcy prezydenta Rosji Borysa Jelcyna. Oficjalnie wartości transakcji nie podano. Nieoficjalne doniesienia sugerowały sumę ok. 1,250 mld dolarów, łącznie z długiem Jewrosieti, który miał przejąć nowy inwestor.

"Sprawa może okazać się kolejnym powodem napięcia w stosunkach brytyjsko-rosyjskich" - napisał "Guardian" przypominając wcześniejsze, załatwione odmownie przez Brytyjczyków wnioski o ekstradycję wobec oligarchy Borysa Bieriezowskiego i czeczeńskiego opozycjonisty Achmeda Zakajewa.

Z kolei Rosjanie odrzucili brytyjski wniosek o ekstradycję Andrieja Ługowoja, oskarżonego o otrucie w 2006 r. w Londynie Aleksandra Litwinienki, byłego funkcjonariusza wywiadu KGB i FSB, zbiegłego do W. Brytanii, gdzie uzyskał azyl.

Angielskie sądy wychodzą ze stanowiska, iż biznesmeni, którzy poróżnili się z Kremlem nie mogą liczyć na to, że zostaną rzetelnie osądzeni przez rosyjskie sądy. Adwokat Cziczwarkina nazwał zarzuty przeciwko niemu "sfingowanymi". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane