Zamówienia eksportowe na Tajwanie przebiły oczekiwania

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-07-2021, 11:18

Trwa dobra passa Tajwanu w handlu międzynarodowym. W czerwcu po raz 16-ty z rzędu odnotowano wzrost zamówień eksportowych. Dynamika przebiła oczekiwania ekonomistów, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Według danych Ministerstwa Gospodarki, w czerwcu 2021 r. zamówienia eksportowe wzrosły o 31,1 proc. w ujęciu rocznym osiągając poziom 53,73 mld USD. To wynik nieco lepszy od mediany prognoz, która zakładała dynamikę rzędu 29,45 proc.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach motorem napędowym sprzedaży zagranicznej była technologia. Dobre wyniki to zasługa popytu na 5G i półprzewodniki, zwłaszcza ze strony producentów samochodów, ponieważ świat boryka się z niedoborami specjalistycznych układów scalonych.

W maju dynamika wzrostu była nieco wyższa bo wyniosła 34,5 proc., ale wartościowo zamówienia były niższe, miały wartość 52,29 mld USD. Oczekuje się, że zamówienia eksportowe w lipcu wzrosną od 15,7 do 18,9 proc. w ujęciu rocznym.

W czerwcu w ujęciu geograficznym sprzedaż do USA zwiększyła się o 24 proc., do Chin o 36,7 proc. zaś do Europy o 24,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane