Zamówienia nakarmiły Niemców optymizmem

RAV
opublikowano: 19-02-2011, 00:00

Polscy eksporterzy mogą spać spokojnie. Naszego największego partnera handlowego czeka udane półrocze.

Polscy eksporterzy mogą spać spokojnie. Naszego największego partnera handlowego czeka udane półrocze.

Poprawiające się wyniki niemieckiego eksportu sprawiły, że tamtejsi analitycy znów zaczęli patrzeć w przyszłość przez różowe okulary. Wskaźnik ZEW, obrazujący ich prognozy dotyczące wzrostu zaodrzańskiej gospodarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, sięgnął w styczniu 15,8 pkt, wobec 4,3 pkt w grudniu. To najwyższy poziom od pół roku. Rynek oczekiwał wzrostu do zaledwie 7 pkt.

— Ankietowani eksperci rynków finansowych spodziewają się, że dynamiczny wzrost niemieckiej gospodarki będzie kontynuowany. Prognozy opierają m.in. na aktualnych danych dotyczących napływu zamówień dla przemysłu — tłumaczy Wolfgang Franz, szef instytutu ZEW.

Z najświeższych danych wynika, że w listopadzie firmy za Odrą zebrały o 5,2 proc. więcej zamówień niż w październiku (+20,7 proc. r/r). To oznacza, że w najbliższych miesiącach firmy będą miały pełne ręce roboty.

— Dane napływające z USA dają nadzieję, że i tam popyt odżyje — dodaje szef ZEW.

Nie wszyscy są jednak takimi optymistami odnośnie popytu eksportowego.

— Prognozy dla niemieckiej gospodarki są bardzo dobre. Popyt wewnętrzny będzie w tym roku rósł w solidnym tempie. Jedynym sektorem, który zwolni będzie eksport — uważa Aline Schuiling, ekonomistka ABN Amro w Amsterdamie.

Aleksandra Świątkowska, ekonomistka PKO BP, zwraca uwagę na popyt spoza Europy.

— Z powodu konsolidacji fiskalnej popyt na europejskim rynku będzie mniejszy, ale w Azji i USA powinien być na znacznie wyższym poziomie. A polscy producenci są głównie poddostawcami dla niemieckich producentów sprzedających towary do Azji, m.in. do Chin — zauważa ekonomistka PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy