Zapasy LNG w Japonii najniższe od siedmiu miesięcy

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 19-01-2022, 06:17

Niekorzystne warunki pogodowe doprowadziły do wzrostu popytu na gaz LNG w Japonii w efekcie czego zapasy tego surowca znalazły się na najniższym poziomie od siedmiu miesięcy, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Agencja podkreśla, że w ostatnich czterech latach zapasy skroplonego gazu ziemnego w Kraju Kwitnącej Wiśni spadały średnio o 2 proc. między końcem grudnia a styczniem. Tymczasem w tym sezonie grzewczym od końca grudnia zapasy zmniejszyły się już o 14 proc.

Jak wynika z danych japońskiego ministerstwa handlu, podaż szacowana na 16 stycznia utrzymywana przez zakłady energetyczne zmniejszyła się o 6,9 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem do poziomu 2 mln ton, co jest wartością najniższą od końca maja 2020 r.

Z kolei w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. Japonia otrzymała o 10 proc. mniejsze dostawy LNG w okresie jednego miesiąca do 17 stycznia 2022 r.

Mimo to, jak akcentuje Bloomberg, zapasy przewyższają czteroletnią średnią sezonową, która wynosi 1,67 mln ton.

Cena spot 1 kWh energii na Japan Electric Power Exchange wzrosła w środę o 8,2 proc. o 34,47 jenów i jest najwyższa od stycznia 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane