Zarząd PGNiG: cały zysk za 2021 r. na powiększenie kapitału zapasowego

  • PAP
opublikowano: 10-05-2022, 13:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zarząd PGNiG podjął decyzję o rekomendowaniu Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuzsy przeznaczenia całości zysku netto za 2021 r. w wysokości 5,12 mld zł na powiększenie kapitału zapasowego - poinformowała we wtorek spółka.

Jak zaznaczyło PGNiG we wtorkowej informacji, decyzja zarządu została podjęta w związku z utrzymującą się od 2021 r. sytuacją na europejskich rynkach - wyższymi cenami gazu i ich zwiększoną zmiennością w porównaniu do lat ubiegłych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Realizując strategiczne zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez zabezpieczenie alternatywnych źródeł dostaw gazu do kraju po wstrzymaniu dostaw przez Gazprom i Gazprom export w ramach kontraktu jamalskiego, PGNiG identyfikuje zwiększone zapotrzebowanie na kapitał obrotowy w bieżącym roku - podała spółka.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka giełdowa zajmująca się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą i dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. Skarb Państwa ma w PGNiG prawie 72 proc. akcji. 15 marca 2022 r. Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane