Zarząd woj. zachodniopomorskiego za budową gazoportu w Świnoujściu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 13:41

Zarząd woj. zachodniopomorskiego poparł na specjalnie zwołanym w poniedziałek posiedzeniu budowę gazoportu w Świnoujściu.

Zarząd woj. zachodniopomorskiego poparł na specjalnie zwołanym w poniedziałek posiedzeniu budowę gazoportu w Świnoujściu.

    Na konferencji zorganizowanej po posiedzeniu marszałek województwa Zygmunt Meyer poinformował dziennikarzy, że - zdaniem członków zarządu - lokalizacja terminala gazowego na wyspie Wolin, po wschodniej części tzw. dużego falochronu, u wejścia do portu w Świnoujściu, jest najlepszym miejscem dla takiej inwestycji.

    Do usytuowania gazoportu w Świnoujściu przekonują od ubiegłego tygodnia członkowie Zarządu Morskiego Portu Szczecin i Świnoujście, wojewoda zachodniopomorski, a także kierownictwo Zakładów Chemicznych "Police". Koncepcję popierają także działacze lokalnej Ligi Polskich Rodzin.  

    Meyer przypomniał atuty, jakie - zdaniem środowisk lobbujących na rzecz powstania terminala LNG w Zachodniopomorskiem - przemawiają na korzyść tej lokalizacji. Wymienił m.in. przystosowanie torów podejściowych w Świnoujściu do ruchu dużych statków, niższe koszty frachtów w porównaniu z Gdańskiem z racji mniejszej odległości m.in. od cieśnin duńskich oraz fakt, że w pobliżu znajdują się duzi odbiorcy gazu (Zespół Elektrowni Dolna Odra i ZCh "Police").

    Meyer zwrócił uwagę również na duże nasilenie żeglugi w rejonie Gdańska i związany z tym problem zapewnienia bezpieczeństwa przy tak skomasowanym ruchu statków.

    "Budowa gazoportu spowodowałaby, że ten ruch jeszcze by się zwiększył" - uważa marszałek. "Poza tym na świecie panuje obecnie taka tendencja, żeby oddalić od siebie porty, w których przeładowuje się ropę i gaz" - dodał. W Gdańsku jest już terminal paliwowy.

    Kolejnym atutem Świnoujścia jest możliwość reeksportu gazu najkrótszą z możliwych dróg do Niemiec i dalej do Europy Zachodniej.

    Meyer poinformował, że we wtorek w Urzędzie Wojewódzkim ma się odbyć spotkanie władz regionu z przedstawicielami firm reprezentujących gospodarkę morską.   

    W ubiegłym tygodniu wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz wystąpił do premiera Kazimierza Marcinkiewicza z prośbą o przeprowadzenie publicznej debaty na temat wyboru lokalizacji gazoportu.

    O lokalizację gazoportu starają się dwa polskie porty: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Obie możliwości bierze pod uwagę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

    Jak informował w ubiegłym tygodniu prezes ZMPSiŚ Dariusz Rutkowski, od września ubiegłego roku odbyło się w Szczecinie kilka spotkań z przedstawicielami PGNiG w sprawie budowy terminala. Według Rutkowskiego, PGNiG zdecydowało o wykonaniu tzw. studium wykonalności projektu, na które obecnie trwa przetarg. 

    W piątek wieczorem "Police" wydały komunikat, w którym wyraziły zainteresowanie uczestnictwem w budowie gazoportu na terenie woj. zachodniopomorskiego.

    Podano w nim, że kilka lat temu zawiązano konsorcjum na rzecz budowy terminala w regionie, powstały także opracowania dotyczące tej inwestycji. To - w ocenie zarządu - może przemawiać "na korzyść tej lokalizacji". Spółka nie wyklucza możliwości zaangażowania się finansowo w budowę gazoportu, o tym jednak zdecyduje "ekonomika przedsięwzięcia i jego atrakcyjność dla spółki".

    Według planów, część lądowa terminala miałaby powstać na terenie ok. 45 ha, do tej pory niezagospodarowanych i traktowanych jako rezerwa na potrzeby portu. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Świnoujścia dopuszcza na wskazanym terenie przeładunek i składowanie paliw i gazu.

    W ubiegły wtorek rząd zdecydował o budowie gazoportu na gaz płynny. Nie podano jednak miejsca, gdzie mógłby powstać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zarząd woj. zachodniopomorskiego za budową gazoportu w Świnoujściu