Zarządzający coraz mocniej obstawiają odbicie cen ropy (WYKRES DNIA)

Sygnały o spadku amerykańskiej produkcji ropy zachęcają zarządzających do obstawiania zwyżek cen surowca.

Zobacz więcej

Wartość utrzymywanych przez zarządzających pozycji netto nastawionych na wzrost cen ropy WTI CFTC, Bloomberg

W poprzednim tygodniu profesjonalni zarządzający zwiększali pozycje netto nastawione na odbicie cen ropy WTI już piąty tydzień z rzędu. Wzrosły one o 15 proc., do najwyższego poziomu od 2,5 miesiąca, wynika z danych amerykańskiej komisji regulacyjnej CFTC. Inwestorzy spekulują, że amerykańscy producenci ropy łupkowej zmniejszą produkcję, zbierając z rynku część nadwyżkowej podaży, ocenia agencja Bloomberg. Od czerwca, kiedy zanotowano rekord, amerykańska produkcja ropy obniżyła się o 470 tys. baryłek do 9,14 mln baryłek.

- To jest jak gra w gorące krzesła. Bardzo wielu inwestorów stara się zająć pozycje, zanim ceny wzrosną – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga John Kilduff, partner w funduszu hedgingowym Again Capital.

Według danych oferującej usługi dla branży wydobywczej firmy Baker Hughes amerykańscy producenci ropy zmniejszyli liczbę użytkowanych odwiertów już czwarty tydzień z rzędu. Tymczasem według kancelarii prawniczej Haynes and Boone banki prowadzą rewizję limitów kredytowych, w ramach której aż 80 proc. producentów ropy i gazu może zostać dotkniętych redukcją limitów kredytowych, które średnio wyniosą aż 39 proc. To powinno przełożyć się na ograniczenie ich zdolności wydobywczych.

Według szacunków banku Barclays branża wydobywcza zmniejszy w tym roku nakłady inwestycyjne w Ameryce Północnej aż o 35 proc., a tymczasem amerykańska agencja rządowa EIA zapowiada, że krajowa produkcja ropy będzie spadała aż do połowy przyszłego roku za sprawą niskich cen surowca. Mimo sygnałów ograniczenia nawisu podażowego potencjał zwyżek cen ropy jest jednak niewielki, ocenia Tim Evans, analityk w piśmie branżowym Citi Futures Perspective.

- Decyzja OPEC o utrzymaniu udziałów rynkowych jest ważniejsza niż cokolwiek innego. Amerykańska produkcja może spadać, jednak wpływ tego może z łatwością zostać zniwelowany przez wysoką produkcję kartelu. Nadprodukcja może się wręcz pogłębić, bo coraz bardziej prawdopodobne wydaje się zniesienie sankcji nałożonych na Iran – powiedział Tim Evans.


Wartość utrzymywanych przez zarządzających pozycji netto nastawionych na wzrost cen ropy WTI. Źródło: CFTC, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zarządzający coraz mocniej obstawiają odbicie cen ropy (WYKRES DNIA)