Zaskakujący spadek zatrudnienia w australijskiej gospodarce

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-01-2023, 10:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W grudniu ubiegłego roku odnotowano zaskakujący spadek zatrudnienia w australijskiej gospodarce, chociaż stopa bezrobocia pozostała jeszcze na dotychczasowym poziomie. To jednak pierwsze poważne ostrzeżenie, dla rozgrzanej, największej gospodarki tego regionu świata, informuje Reuters.

Sydney, Australia
Sydney, Australia
fot. Daniela Rivera Antara/Bloomberg

Według danych Australijskiego Biura Statystycznego (ABS), w grudniu 2022 r. wskaźnik zatrudnienia netto spadł do 14,6 tys. pozycji w ujęciu miesięcznym zaskakując rynek oczekujący (mediana) dodania 22,5 tys. etatów.

Jak podkreślił ABS, grudzień odwrócił dotychczasową tendencje, gwałtownie pikując po nadspodziewanie mocnym wzroście w listopadzie o 58,2 tys. pozycji.

Tymczasem stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,5 proc. balansując w pobliży 48-letniego minimum na poziomie 3,4 proc.

Mocny wzrost zatrudnienia w całym 2022 r., wraz z wysokim współczynnikiem aktywności zawodowej i niskim bezrobociem, nadal odzwierciedla napięty rynek pracy. Pojawiają się jednak pierwsze sygnały alarmowe – powiedziała Lauren Ford, szefowa statystyki pracy w ABS.

Może to sugerować, że działania Banku Rezerw Australii mające na celu schłodzenie koniunktury w końcu zaczynają przekładać się na rynki. Niemniej wysoka odporność rynku pracy daje powody do przekonania, że RBA po raz kolejny podniesie stopy procentowe. Podczas zaplanowanego na 7 lutego posiedzenia, benchmarkowa stopa procentowa może zrosnąć o kolejne 25 punktów bazowych do poziomu 3,1 proc. Prawdopodobieństwo takiego ruchu wyceniane jest na 60 proc.

Od maja 2022 r. stopy RBA wzrosły już o 300 pb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane