Zawiadomienie przed przedawnieniem

DI, PAP
opublikowano: 04-06-2013, 00:00

Urząd musi zawiadomić podatnika o wszczęciu egzekucji, zanim jeszcze upłynie termin przedawnienia podatku — stwierdził w poniedziałek w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.

Dodał, że w przeciwnym razie podatek się przedawni. NSA zajął w uchwale podobne stanowisko co Trybunał Konstytucyjny w lipcu ub.r. Problem powstał na tle jednej ze spraw, która trafiła na wokandę NSA. Chodziło o VAT za grudzień 1999 r. Podatniczka zaskarżyła decyzję urzędu skarbowego w Legionowie dotyczącą tego podatku, twierdząc m.in., że zobowiązanie podatkowe za grudzień 1999 r. przedawniło się z końcem 2005 r. Izba skarbowa uznała jednak, że decyzja urzędu była prawidłowa i że nie doszło do przedawnienia, bo egzekucja VAT należnego za grudzień 1999 r. została wszczęta 29 grudnia 2005 r., a więc jeszcze przed upływem przedawnienia. Jednak podatniczka twierdziła, że zawiadomienie o rozpoczęciu egzekucji zostało do niej wysłane w styczniu 2006 r. Po kilku latach sądowych batalii NSA przyznał jej rację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu