Zawisza Bydgoszcz SA wycofał zespół z II ligi

opublikowano: 01-02-2007, 18:36

Zarząd Zawiszy Bydgoszcz SA w czwartek ogłosił decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek drugiej ligi piłki nożnej. Jako powód wskazano "fatalną atmosferę wokół polskiej piłki".

Zarząd Zawiszy Bydgoszcz SA w czwartek ogłosił decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek drugiej ligi piłki nożnej. Jako powód wskazano "fatalną atmosferę wokół polskiej piłki".

"W związku z fatalną atmosferą wokół polskiej piłki, zarząd spółki Zawisza Bydgoszcz podjął decyzję o wycofaniu drużyny seniorów z rozgrywek o mistrzostwo drugiej ligi piłki nożnej w sezonie 2006/07" - oświadczył na konferencji prasowej prezes klubu Bartłomiej Krasicki.

Zapewnił, że decyzję podjął wspólnie z właścicielem klubu Jerzym Wiśniewskim po głębokim namyśle. "Protestujemy w związku z sytuacją w polskim futbolu. Nie może być tak, że ktoś kto w piłkę angażuje grube miliony zbiera cięgi nie za swoje winy" - podkreślił Krasicki.

Zaznaczył, że na decyzję o wycofaniu drużyny nie wpłynęły żadne nowe informacje o uwikłaniu Zawiszy w aferę korupcyjną, poza wcześniejszymi doniesieniami prasowymi.

Krasicki zapewnił, że spółka akcyjna Zawisza Bydgoszcz nadal będzie istnieć, wywiąże się ze wszystkich zobowiązań kontraktowych wobec zawodników i szkoleniowców, a także da im wolną rękę w wyborze nowych klubów.

"W przypadku zmiany atmosfery wokół polskiej piłki właściciel (biznesmen, inwestor giełdowy Jerzy Wiśniewski - PAP) ponownie zaangażuje się w budowę wielkiej drużyny Zawisza Bydgoszcz" - zapowiedział.

Ocenił, że decyzja o wycofaniu zespołu rozgrywek będzie kosztować klub 2-2,5 mln zł. Zaznaczył, że budżet drużyny w rundzie wiosennej miał wynosić 2,5 mln zł i 1 mln zł na premie za awans do ekstraklasy.

Zawisza Bydgoszcz SA powstał przed rokiem wraz z przeniesieniem drugoligowej drużyny Kujawiaka Hydrobudowa z Włocławka do Bydgoszczy. Zespół pod zmienioną nazwą rozegrał całą rundę wiosenną sezonu 2005/2006 i rundę jesienną sezonu 2006/2007.

W tabeli drugiej ligi Zawisza znajduje się na drugim miejscu, mając tyle samo punktów co lider Ruch Chorzów.

We wrześniu 2006 r. został zatrzymany ówczesny prezes Zawiszy Wojciech K. Wrocławska prokuratura przedstawiła mu zarzuty wręczania i usiłowania wręczenia korzyści majątkowych sędziom piłkarskim w zamian za korzystne wyniki meczów.

Zawisza znalazł się w gronie klubów, których ukaranie za udział w aferze korupcyjnej zapowiedział na początku 2007 r. Wydział Dyscypliny PZPN. Klubom grozi degradacja, odjęcie punktów, a nawet wykluczenie ze struktur PZPN.

Przedstawienie zarzutów Wojciechowi K. w prasie początkowo wiązano z jego działalnością jako dyrektora Kujawiaka Hydrobudowa Włocławek.

W czwartek "Dziennik" poinformował, że zamieszany w aferę członek zarządu PZPN Wit Ż. miał przyjąć od Wojciecha K. obietnicę łapówki za wytypowanie sędziów i obserwatorów do pięciu ostatnich spotkań Zawiszy w sezonie 2005/2006, a także wpływanie na ich decyzje.

Piłkarze Zawiszy Bydgoszcz w czwartek po południu rozegrali na swoim boisku sparing z Lechem Poznań, przegrywając 1:3. Dopiero później dowiedzieli się, że ich drużyna zostaje rozwiązana i mogą szukać sobie nowego pracodawcy.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane