ZBP: Ograniczenia w kredytach walutowych nie są potrzebne

Internet Securities
opublikowano: 15-12-2006, 12:06

Proponowane przez nadzór ograniczenia kapitałowe w udzielaniu kredytów hipotecznych w walutach nie są obecnie potrzebne.

Proponowane przez nadzór bankowy ograniczenia kapitałowe w udzielaniu kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych nie są obecnie potrzebne, ponieważ wkrótce wejdzie w życie Nowa Umowa Kapitałow, tzw. Bazylea II, która reguluje m.in. to, jak należy ustalać wysokość kapitału niezbędnego do pokrycia ryzyka kredytowego, uważa prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

„W chwili obecnej mogę powiedzieć, że [nowe ograniczenie z KNB – przyp. ISB] nie jest potrzebne w związku z tym, że w najbliższych miesiącach wchodzi Nowa Umowa Kapitałowa i wszelkie ewentualnie dodatkowe wymogi kapitałowe wobec określonego banku mogą być rozwiązane w ramach tzw. II filaru nowej umowy kapitałowej” – powiedział Pietraszkiewicz w piątkowym wywiadzie dla radia PiN.

Dodał, że Bazylea II pozwala w tzw. II filarze na podejmowanie działań wobec banków, „które prowadzą bardziej ryzykowna grę na rynku”.

„Może to powodować, że one będą musiały się dostosować, ale to nie wymagałoby podejścia do całego sektora bankowego” – podkreślił.

Na początku grudnia Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) wybrała w środę najłagodniejszą z trzech proponowanych przez nadzór sektorowi bankowemu opcji dotyczących w ograniczeń kapitałowych w udzielaniu kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych. Oczekuje obecnie dalszych analiz i opinii ze strony sektora bankowego, zaś ostateczną decyzję może podjąć na następnym posiedzeniu.

KNB rekomendowała do dalszych analiz rozwiązanie polegające na ograniczeniu stosowania preferencyjnej wagi ryzyka w rachunku adekwatności kapitałowej tylko do kredytów udzielanych lub indeksowanych do waluty, w której dłużnik osiąga przychody. Obecnie wnioski o kredyty hipoteczne traktowane są preferencyjnie w stosunku do kredytów na inne cele.

W marcu br. KNB wydała 21 marca „Rekomendację S” dotyczącą dobrych praktyk w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie”, w której zaleciła m.in., aby począwszy od 1 lipca br. banki oferowały przede wszystkim kredyty hipoteczne w złotych, a jeśli klient zdecyduje się na kredyt denominowany w walucie obcej, by zdolność kredytową obliczać jak dla kredytów złotowych i powiększać kapitał kredytu do wyliczeń o dodatkowe 20%. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / ZBP: Ograniczenia w kredytach walutowych nie są potrzebne