Zdrojewski: ponad 3 mld zł na realizację inwestycji kulturalnych

PAP
opublikowano: 16-11-2009, 17:05

Ponad 3 mld zł zostanie wydanych w ciągu trzech najbliższych lat na realizację inwestycji kulturalnych; ponad 2 mld zł  pochodzić będzie z Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Według niego, ministerstwo kultury jest liderem w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków europejskich.

Szef resortu przyjechał w poniedziałek do Łodzi, aby wziąć udział w rozpoczęciu budowy Centrum Dydaktyki Nowych Mediów łódzkiej filmówki. W Centrum mają się znaleźć m.in. studia fotografii cyfrowej, montażu cyfrowego, animacji i efektów specjalnych wraz z zapleczem dydaktycznym i warsztatowym. Utworzone zostanie także zdigitalizowane archiwum filmowe zbiorów uczelni.

Inwestycja ma być gotowa za dwa lata. Całkowita wartość projektu to nieco ponad 30 mln zł, z czego ponad 25,5 mln zł to środki unijne. Pieniądze na realizację projektu uczelnia otrzyma w ramach XI priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe".

Jak powiedział Zdrojewski, w ramach tego priorytetu łącznie dofinansowanie otrzyma 57 projektów - 22 związane są z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego, 17 - z rozwojem infrastruktury kultury, a 18 ze szkolnictwem artystycznym. Wśród beneficjentów są trzy łódzkie uczelnie: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. W sumie te trzy uczelnie otrzymają prawie 100 mln zł dofinansowania ze środków europejskich.

Według ministra, wszystkie 57 projektów jest bardzo wartościowych, a ich atutem jest m.in. dobre tempo realizacyjne zapisane w umowach, wysoka jakość, różnorodność inwestycji oraz "dobre ich ulokowanie w przestrzeni państwa". Przyznał, że resortowi zależało również, aby nie było w tych projektach "dominującej dziedziny". "Aby nie było tak, że wygrywa teatr kosztem opery albo opera kosztem uczelni artystycznych" - mówił na spotkaniu z dziennikarzami szef resortu kultury.

Zwrócił uwagę, że ministerstwo wybierało beneficjentów "bardzo dobrze przygotowanych, posiadających studium wykonalności, pozwolenie na budowę". Ale - jak dodał - żaden z nich nie dostał pieniędzy tylko za to, że złożył dobry wniosek. "Wszyscy beneficjenci musieli mieć dorobek. Musieli wykazać się dorobkiem i to w większości klasy europejskiej" - zaznaczył. Poinformował, że szczyt realizacji tych inwestycji kulturalnych przypada na lata 2010-2011. W tym czasie - jak twierdził minister - wydanych zostanie 90 proc. środków europejskich na kulturę.

Wśród kluczowych projektów, które otrzymają dofinansowanie z UE, ministerstwo wymienia m.in. budowę Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (wartość projektu ponad 290 mln zł, z tego z UE - 143 mln zł), budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (koszt ponad 290 mln zł, z tego z UE - 140 mln zł) oraz budowę Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (wartość projektu ponad 360 mln zł, z tego z UE - 207 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane