Zielona energia z Doliny Zielawy Na pięć lat Musieli losować

MBE
opublikowano: 16-07-2010, 00:00

Lubelskie gminy wspólnie zawalczyły o dofinansowanie z Brukseli. Udało się. Już piąty raz.

Lubelskie gminy wspólnie zawalczyły o dofinansowanie z Brukseli. Udało się. Już piąty raz.

Gminy z województwa lubelskiego, które stworzyły partnerskie porozumienie "Dolina Zielawy" (Wisznice, Rossosz, Sosnówka, Podedwórze i Jabłoń), pokazują, że razem można więcej. Przygotowują się już do kolejnego projektu, hojnie dofinansowanego przez Unię. Zaczęło się od inwestycji drogowych. Teraz stawiają na zieloną energię — kolektory słoneczne, które zostaną zamontowane na prywatnych domach mieszkańców i obiektach użyteczności publicznej.

Na pięć lat

Nie będzie to tanie. Projekt "Czysta energia w Dolinie Zielawy" będzie kosztować około 10 mln zł. To jednak nie jest wielkie zmartwienie dla gmin — dostaną bowiem dofinansowanie z RPO województwa lubelskiego, które pokryje 85 proc. wydatków. Resztę z własnej kieszeni zapłacą mieszkańcy i samorządy.

— Czekamy na podpisanie umowy. Gdy tylko to się stanie, ogłosimy przetarg. Realizację projektu przewidujemy na lata 2011-2012. Instalacje w większości zostaną zamontowane na domach prywatnych. Przez pięć lat będą należeć do gminy, potem przejdą na własność mieszkańców — tłumaczy Piotr Dragan, wójt Wisznicy, która jest liderem przedsięwzięcia.

Jak włodarzom udało się nakłonić mieszkańców do zainwestowania ich własnych pieniędzy? Wójt tłumaczy, że nie było to konieczne.

— Na początku mieliśmy obawy, czy uda nam się kogoś przekonać do tego projektu. Okazało się jednak, że chętnych jest dwa razy więcej niż przewidywaliśmy — podkreśla Piotr Dragan.

Musieli losować

Gminy musiały przeprowadzić wśród mieszkańców losowanie. Na dachach tych, którym dopisało szczęście, w przyszłym roku zaczną pojawiać się kolektory, które będą zamieniać promieniowanie słoneczne na ciepło.

— Według mapy nasłonecznienia Polski nasz subregion bialsko-podlaski ma najwięcej dni słonecznych w roku — zaznacza wójt Dragan.

W sumie w pięciu gminach pojawi się 848 zestawów solarnych. Przyniosą efekt energetyczny i ekologiczny —zmniejszą koszty wytwarzania ciepła i emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, co ma przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego na obszarze turystycznym "Dolina Zielawy".

Samorządy szacują, że z ciepłej wody z kolektorów w gminach będzie korzystało ponad 4 tys. osób w domach prywatnych i ponad 2 tys. w instytucjach publicznych. W 2012 r. w dolinie Zielawy ma działać 2,9 tys. takich urządzeń, których całkowita moc wyniesie 4,26 MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu