Zielona moc

  • Marek Rogalski
opublikowano: 26-09-2014, 00:00

Opublikowane wczoraj w USA dane nie były złe dla dolara.

Wprawdzie dynamika zamówień na dobra trwałego użytku spadła w sierpniu o 18,2 proc. m/m, ale było to oczekiwane, biorąc pod uwagę wcześniejszy gigantyczny wzrost o 22,5 proc. m/m po uwzględnieniu zamówień z Boeinga. Po wyeliminowaniu wpływu transportu zamówienia wzrosły o 0,7 proc. m/m, a po wyłączeniu obronności i samolotów o 0,6 proc. m/m.

Warte odnotowania były ponadto słowa jastrzębiego członka Fedu Richarda Fishera (to on wspólnie z Charlesem Plosserem zgłosił odrębne zdanie do stanowiska zawartego w ostatnim komunikacie władz monetarnych). Dał on do zrozumienia, że Fed mógłby zaostrzyć politykę wcześniej, niż to zakłada rynek. To sprawia, że zaczyna być rozwijany wątek, który może być wyraźnie podchwycony przez rynek w październiku. Warunkiem koniecznym musiałyby być bardzo dobre dane makro z USA za wrzesień, zwłaszcza ISM i rynek pracy. W ostatnich dniach przynajmniej dwóch członków Fedu przyznało, że słynny zwrot „considerable time”, sugerujący utrzymywanie niskich stóp procentowych przez dłuższy czas po zakończeniu ilościowych programów stymulacyjnych, może zniknąć w październiku — wraz z wygaszeniem QE3. Przesunięcie akcentów na bieżące odczyty makro może dać preteksty do spekulacji nad wiosennym terminem podwyżki stóp procentowych.

Na razie dolar może nieco oddać pola po wyraźnym ruchu, który był widoczny w środę wieczorem oraz w czwartek rano. W przypadku EUR/USD widać próbę wykreowania ruchu powrotnego w okolice 1,2750 — te kluczowe poziomy zostały złamane. Teoretycznie kluczowa jest cała strefa 1,2750-1,2800. Jeżeli nie uda się powrócić wyżej, to będzie sygnał, że trend spadkowy jest bardzo silny i za kilka miesięcy notowania spadną do 1,20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, DM BOŚ

Polecane