Czytasz dzięki

Złom, pręty, a teraz nikiel

Barbara Warpechowska
opublikowano: 21-03-2014, 00:00

Oszustwa przy rozliczeniu VAT są tak stare jak ten podatek — i nie dotyczą ani jednej branży, ani jednego rynku.

W ciągu ostatniej dekady w Polsce wyraźnie rosła liczba przestępstw związanych z wyłudzaniem VAT. Najpierw dotyczyły rynku złomu. Potrzeba było kilku lat, zanim poradzono sobie z tym zjawiskiem.

Jak? Wprowadzono mechanizm odwróconego naliczania VAT, w którym podatek rozlicza dopiero końcowy użytkownik.Skoro nie robią tego pośrednicy, nie ma miejsca dla firm-słupów, które sprzedają bardzo tanio i znikają bez zapłacenia podatku. Po złomie oszuści przerzucili się na sprzedaż stali.

Według szacunków nawet co drugi pręt na polskich budowach pochodził z nielegalnego obrotu. Oznacza to, że połowa rynku prętów, wartego około 1,2 mld zł, kontrolowana była przez szarą strefę.

Po wielomiesięcznych staraniach m.in. Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej i Polskiej Unii Dystrybutorów Stali w październiku ubiegłego roku wprowadzono odwróconyVAT w handlu niemal wszystkimi półwyrobami stalowymi i miedzią. W grudniu ubiegłego roku zużycie jawne (produkcja plus import minus eksport) wzrosło aż o 76 proc. wobec grudnia 2012 r. Jeszcze bardziej zaskakują dane dotyczące prętów do zbrojenia betonu.

— Dynamika w październiku sięgnęła 84 proc., w listopadzie 312 proc., a w grudniu 266 proc. w porównaniu do tych samych miesięcy roku 2012 — podkreśla Stefan Dzienniak, prezes HIPH. Te dane potwierdzają skalę wcześniejszego nielegalnego obrotu.

Ostatnio o wprowadzenie odwróconego VAT zabiega także branża metali nieżelaznych, przewidując, że wyparci ze stali oszuści wejdą na ten rynek. Według Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, problem dotyczy niklu, ołowiu i aluminium. Odwrócenie VAT jest jednak w Unii Europejskiej traktowane jako wyjątkowe narzędzie i trzeba dobrze udowodnić jego zasadność. Na razie brakuje danych, które pozwalają ocenić skalę zjawiska. Bardziej szczegółowe informacje będą znane w połowie maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane