Złoto tanieje schodząc do 9-tygodniowego minimum cenowego

opublikowano: 25-05-2023, 21:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny złota z czerwcowych kontraktów spadały w czwartek już czwartą sesję z rzędu. schodząc do najniższego poziomu od końca marca. Uwagę inwestorów przykuło podjęcie przez Fitch Ratings decyzji o zawieszeniu oceny AAA w USA, co z kolei wzmocniło dolara amerykańskiego.

Stefan Wermuth

Agencja Fitch Ratings ogłosiła w środę wieczorem, że rozważa obniżenie ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji dolar został umocniony, co uderzyło w ceny kruszcu.

Rynki oczekują również sygnałów ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej. Chris Waller z zarządu Rezerwy Federalnej zadeklarował w środę, że nie będzie za “przerwą” w serii podwyżek stóp procentowych, dopóki nie zobaczy większych postępów w ograniczaniu inflacji.

Opublikowany w środę protokół z majowego posiedzenia Fed ujawnił jednak, że “kilku” decydentów instytucji stwierdziło, że jeśli gospodarka rozwinie się zgodnie z oczekiwaniami, to “dalsze zaostrzanie polityki może nie być potrzebne”.

Złoto na początku maja było rekordowo drogie - jego ceny osiągnęły drugi najwyższy poziom w historii, ale od tego czasu, w miarę jak umacniał się dolar, traciło na wartości. Silny dolar sprawia, że wyceniany w nim kruszec staje się droższy dla kupujących w innych walutach, co w konsekwencji skutkuje spadkiem zainteresowania inwestorów złotem.

Ceny złota z czerwcowych kontraktów spadły na finiszu czwartkowej sesji na Comex o 1,1 proc., czyli 20,90 USD do 1943,70 USD za uncję. To był najniższy poziom od 21 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, MarketWatch

Polecane