Złoto w złotych drożeje szybciej

Marta Prusik
opublikowano: 05-09-2011, 00:00

Obawa przed drugim dnem kryzysu oraz sierpniowe spadki na giełdach światowych wywołały w minionym miesiącu panikę na rynku złota. Wielu inwestorów w poszukiwaniu bezpiecznej przystani dla swoich majątków kupuje złoto, franki szwajcarskie oraz jeny.

Średnia cena złota na rynku światowym wyniosła w sierpniu 1759,50 USD za uncję. Jest to wzrost o ponad 12,1 proc. w stosunku do średniej ceny z lipca. Głównym czynnikiem wpływającym na rekordowe ceny kruszcu w minionym miesiącu było spowolnienie gospodarki światowej.

Na rynku polskim cena złota w naszej walucie wzrosła w sierpniu średnio o 15,6 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Przyczyną tak dynamicznego wzrostu była wysoka cena kruszcu na rynku międzynarodowym oraz umacniający się dolar amerykański, w którym kwotowane są notowania złota. Średnia cena dolara w NBP w lipcu wyniosła 2,7911 zł, a w sierpniu 2,8770 zł. Natomiast licząc od początku lipca do 1 września, przyrost wartości złota liczony w naszej walucie wyniósł około 28 proc. Obecnie kilogramowa sztabka złota jest wyceniana w Mennicy Polskiej na 180,5 tys. złotych.

Marta Prusik

180,5

tys. zł Tyle dziś jest warta sztabka złota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Prusik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy