Złoto zyskuje, a dolar traci po danych o zatrudnieniu z USA

Oskar Nawalany , Jakub Sławiński
opublikowano: 02-09-2022, 16:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Złoto umacnia się, a dolar traci po danych dotyczących rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w zeszłym miesiącu o 315 tys., nieco powyżej mediany szacunków – podaje Bloomberg.

Dane dotyczące zatrudnienia poza rolnictwem są zasadniczo zgodne z oczekiwaniami - i dlatego nie wywierają dużej presji na Fed, aby podniosła stopy szybciej, niż oczekiwał rynek - powiedział w komunikacie ekonomista Capital Economics ds. surowców Edward Gardner. Jego zdaniem cena złota wzrosła, ponieważ zmniejszone ryzyko szybszych podwyżek stóp oddala wzrost alternatywnych kosztów utrzymania złota.

Złoto wciąż jest nastawione na tygodniową stratę i spadało przez pięć kolejnych miesięcy w związku z oczekiwaniami, że Fed utrzyma wysokie stopy procentowe przez pewien czas, podważając aktywa nieprzynoszące dochodu – pisze agencja.

Złoto wzrosło o 0,6 proc. do 1 708,36 USD za uncję od 14:06 w Londynie i spadło w tym tygodniu o 1,7 proc. osiągając w czwartek minimum od 21 lipca.

Indeks Bloomberg Dollar Spot spadł o 0,3% po 0,7% wzroście w poprzedniej sesji.

Dolar cofnął się w piątek z 20-letniego maksimum, gdy traderzy zapoznali się z raportem, który pokazał, że tempo zatrudniania wzrosło nieco bardziej niż oczekiwano w sierpniu, dając Rezerwie Federalnej pewne pole manewru w zakresie tego, jak agresywnie podniesie stopy procentowe pod koniec tego miesiąca – podaje agencja Reuters.

Euro odrobiło część strat z poprzedniego dnia w stosunku do dolara i cofnęło się nieco powyżej parytetu, o 0,62 proc., do poziomu 1 0006 USD.

Funt szterling zyskał 0,02 proc. w stosunku do dolara, dochodząc do pułapu 1,1546 USD, ale w tym tygodniu utrzymuje się na poziomie około 1,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane