Czytasz dzięki

Złoty bez większych zmian, powrót napięć na linii USA-Chiny

Konrad Ryczko, DM BOŚ
opublikowano: 25-05-2020, 07:15

Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi spadek kwotowań eurodolara poniżej 1,09 USD, podczas gdy PLN nie notuje istotniejszych ruchów po płaskim otwarciu.

Polska waluta kwotowana jest  następująco: 4,5126 PLN za euro, 4,1427 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2582 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,2582 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,425% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia obrotu na rynkach przynosi lekkie podbicie awersji do ryzyka. Sporym echem odbijają się słowa chińskiego MSZ dot. potencjalnej „zimnej wojny” na linii USA-Chiny. Dodatkowo w tle mamy kolejne wydarzenia związane z HK po tym jak Pekin, w dalszym ciągu, forsuje legislację „dot. bezpieczeństwa”. Globalnie więc inwestorzy śledzą głównie doniesienia z „odmrażanych” gospodarek licząc na potencjał odbicia w kształcie litery V/U. Dość szybko jednak na globalnej mapie ryzyka, ponownie, pojawiły się kwestie relacji na linii Chiny – USA. W konsekwencji eurodolar zameldował się poniżej 1,09 USD, sygnalizując podbicie awersji do ryzyka. Trudno mówić o istotniejszych ruchach na PLN, gdyż aktualna aktywność rynku, przed sesją w Europie, jest marginalna. Niemniej możemy być najpewniej świadkami lekkiego podbicia kwotowań związanych z x/PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest kluczowych publikacji makro z rynku krajowego. NBP poda jedynie dane dot. podaży pieniądza (w ujęciu M3) za kwiecień, a GUS opublikuje raport dot. wyników finansowych przedsiębiorstw niefinansowych w okresie styczeń-marzec 2020 roku. Globalnie należy zwrócić uwagę na wskazanie dot. PKB dla gospodarki niemieckiej. Ponadto poniedziałek jest dniem wolnym od handlu w USA i UK, co ograniczać będzie aktywność na rynkach.

Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN „odbił sie” od okolic 4,11 PLN, co sugeruje ruch w kierunku 4,17 PLN. EUR/PLN pozostaje blisko 4,51 PLN. 
 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane