Czytasz dzięki

Złoty może się osłabiać, a rentowności SPW zniżkować

  • PAP
opublikowano: 22-10-2020, 17:23

W najbliższym czasie, ze względu na pogarszające się w związku z pandemią nastroje rynkowe, złoty może kontynuować osłabianie się, nawet powyżej poziomu 4,60/EUR, a rentowności krajowych SPW mogą zniżkować jeszcze o 2-5 pb - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

"W oczekiwaniu na przeniesioną na piątek konferencję ws. obostrzeń złoty pozostaje na słabszych poziomach. Liczba zakażonych koronawirusem w kraju przyrasta bardzo szybko i ma to wpływ na notowania. Spodziewam się, że nawet jak nastroje globalne się poprawią, to dużej poprawy w notowaniach nie zobaczymy. Jeżeli sytuacja będzie się pogarszać, a nowy pakiet fiskalny dla gospodarki w USA będzie odkładany w czasie, EUR/PLN może znaleźć się na poziomie 4,60 lub wyżej" - powiedziała Monika Kurtek.

"Pandemia i narastająca nerwowość przed zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami prezydenckimi w USA (3 listopada - PAP) nie są korzystne dla złotego, stąd raczej należy spodziewać się osłabienia krajowej waluty. Gdyby pakiet został wkrótce uchwalony i na chwilę poprawił sytuację, można spodziewać się przejściowego powrotu eurodolara do wzrostów, a EUR/PLN mógłby stabilizować się w okolicy obecnych poziomów, czyli 4,58" - dodała.

Jej zdaniem inwestorzy tracą cierpliwość, jeśli chodzi o zapowiadany od kilku tygodni pakiet fiskalny w USA, w sprawie którego wciąż toczą się negocjacje.

"Na rynki napływają coraz gorsze dane o pandemii, jednak do niedawna oczekiwania na pakiet w USA nieco ratowały nastroje inwestorów. Od kilku dni na rynkach akcji widoczne są spore spadki, dolar się umacnia a rentowności rosną. Ewidentnie widać niecierpliwość, lub nawet utratę nadziei na to, że ten pakiet zostanie uzgodniony. Zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów, które mogą wszystko odsunąć w czasie" - powiedziała.

W czwartek EUR/PLN poruszał się w przedziale od około 4,57 do przejściowo 4,59. Na koniec dnia stabilizował się w okolicy 4,58, blisko grosz wyżej niż dzień wcześniej.

RYNEK DŁUGU

W czwartek rano na krajowym rynku długu skarbowego papiery 2-letnie notowane były na rekordowo niskim poziomie rentowności -0,04 proc. i choć lekko wzrosły w ciągu dnia, nadal pozostają na minusie. Papiery 10-letnie poszły lekko w dół.

"Zniecierpliwienie inwestorów jest odzwierciedlone także w notowaniach długu, zwłaszcza w USA, gdzie przez większą część dnia spadki rentowności występowały na całej długości krzywej. Choć w czwartek nie wszystkie tenory w kraju zachowują się tak, jak ich odpowiedniki na rynkach bazowych, spodziewam się, że w kolejnych dniach krajowe SPW będą za nimi podążać. Jeżeli sytuacja nadal będzie się pogarszać i za granicą będziemy obserwować spadki, to takiego scenariusza spodziewam się także u nas" - powiedziała Monika Kurtek.

W jej ocenie na krajowym rynku długu w najbliższym czasie rentowności mogą zniżkować o 2-5 pb, a w ramach tego ruchu 10-latki będą kierować się w stronę rentowności na poziomie 1,20 proc.

"To, że teraz rentowność papierów 2-letnich jest rekordowo nisko nie znaczy, że nie możemy zejść jeszcze niżej" - dodała.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,826 proc. (+1 pb), a niemieckich -0,579 proc. (+1 pb).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane