Zmarł słynny miliarder z Chicago, którego rodzice pochodzili z Polski

opublikowano: 19-05-2023, 09:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W wieku 81 lat zmarł Sam Zell, magnat amerykańskiego rynku nieruchomości, informuje Associated Press.

O śmierci Zella poinformowała firma Equity Group Investments, którą założył w 1968 roku.

Sam Zell urodził się w Chicago we wrześniu 1941 roku jako Szmul Zielonka, zaledwie cztery miesiące po tym jak jego rodzice, Berek i Ruchla Zielonka, przyjechali do USA po ucieczce z Polski. Ojciec Sama, Berek Zielonka, który zdecydował o zmianie nazwiska na Zell, zajmował się handlem zbożem, a potem hurtowym handlem biżuterią i ostatecznie nieruchomościami i akcjami.

Sam Zell, fot. Bloomberg
Sam Zell, fot. Bloomberg

Sam Zell pierwszy sukces na rynku nieruchomości odniósł jeszcze kiedy studiował na Uniwersytecie Michigan. Początkowo w zamian za czynsz zarządzał nieruchomością, w której mieszkał, a następnie rozszerzył działalność na kolejne. Ostatecznie stworzył biznes zarządzania nieruchomościami, który następnie sprzedał.

Jedną z najważniejszych transakcji w życiu Zella była sprzedaż Equity Office, budowanej przez niego przez trzy dekady firmy działającej na rynku biurowców. W 2007 roku została sprzedana Blackstone Group za 39 mld USD. Była to wówczas największa transakcja private equity w historii, a Zell zarobił na niej osobiście 1 mld USD. Wiele lat działalności na rynku nieruchomości przyniosło mu fortunę szacowaną na łącznie 3,8 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Associated Press

Polecane