Zmiany klimatu zagrażają piwu

opublikowano: 16-10-2018, 09:59

Postępujące zmiany klimatu doprowadzą ostatecznie do wzrostu cen piwa na całym świecie, alarmują naukowcy.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów i susze, będą występować co dwa, trzy lata w drugiej połowie bieżącego stulecia, jeśli wzrost temperatur utrzyma tempo.

Jak wynika z opublikowanego w magazynie „Nature Plants”, średnie globalne zbiory w czasie ekstremalnych zdarzeń spadną o 3-17 proc., w zależności od warunków.

Mniej jęczmienia oznacza niedobór piwa oraz wzrost cen napoju. W najgorszym scenariuszu największy niedobór odczują Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy i Rosja. Ceny najmocniej wzrosną natomiast w Irlandii, we Włoszech, w Kanadzie i Polsce.

Dabo Guan, profesor na University of East Anglia kierujący pracami nad badaniem, powiedział, że problemy z piwem bledną w porównaniu z innymi problemami wywołanymi klimatem, w tym bezpieczeństwem dostaw żywności, zniszczeniami spowodowanymi przez burze i niedoborem świeżej wody.

Jednak zagrożenie dla napoju, którym ludzie cieszyli się od tysięcy lat, to dowód, że nawet konsumenci w rozwiniętych krajach nie mogą uciec przed skutkami zmian dotykających planetę.

- Zmiany klimatu dotkną nas wszystkich, nie tylko ludzi w Indiach czy Afryce – powiedział Guan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu