Zmieniają szyld i zarabiają dalej

opublikowano: 30-05-2017, 22:00

W futbolu same nazwiska nie grają, a w świecie finansów — nie zarabiają. Czasem działają jednak na inwestorów jak magnes i nie tylko przyciągają, ale też nadal pomnażają kapitał

W marcu o odejściu z TFI PZU poinformowali Roch Pietroń i Piotr Bień, zarządzający topowym funduszem PZU Akcji Spółek Dywidendowych (w 2016 r. zarobił 33,9 proc., drugi w rankingu SKOK Akcji zyskał 16,4 proc.). Aktywa w kolejnym miesiącu stopniały o 17 proc., bo część klientów postanowiła wycofać pieniądze. I choć na polskim rynku wielkich gwiazd w świecie zarządzania nie ma, a wielu klientów pewnie nie ma nawet świadomości, kto odpowiada za ich kapitał, to kilkunastu specjalistów od pomnażania majątku wyrobiło sobie już markę na tyle, że idą za nimi pieniądze. Dobre wyniki to mocna karta przetargowa, choć nie przeniosą one góry aktywów bez wsparcia instytucjonalnego przy dystrybucji.

Czekaj i obserwuj

W listopadzie 2015 r. pod szyldem Trigona TFI z autorską koncepcją — Trigon Globalni Liderzy Wzrostu FIZ — wystartowali Michał Cichosz i Tomasz Piotrowski, wcześniej związani ze Skarbcem TFI. Michał Cichosz uważa, że klienci na ogół odczekują chwilę i obserwują fundusz przez jakiś czas, by zobaczyć, jak sobie radzi. Dopiero wtedy decydują, czy przetransferować kapitał. Ale to nie wszystko.

— Sprzyjające muszą być także warunki na rynku. Jeżeli awersja do ryzyka jest duża, jak w 2016 r., ciężko liczyć na to, aby autorska strategia, oparta na akcjach, szybko zbudowała dużą masę — mówi Michał Cichosz. Tak było w pierwszym roku działalności funduszu, którym zarządza.

— Słabe nastroje, związane przede wszystkim z niepewnością powiązaną z brexitem oraz wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, powodowały, że trudno było zebrać aktywa, bo większość inwestujących uciekała wtedy stadnie w rozwiązania o najniższym stopniu ryzyka. Klienci gremialnie wpłacali pieniądze głównie do funduszy pieniężnych i obligacyjnych. W rezultacie na koniec 2016 r., a więc po około roku działalności, mieliśmy niecałe 20 mln zł. Na początku tego roku nastąpił przełom. Kończąca się obecnie majowa subskrypcja jest najlepszą w historii funduszu. Klienci wpłacili netto prawie 50 mln zł i fundusz na koniec maja będzie mieć w sumie około 130 mln zł aktywów netto — mówi Michał Cichosz.

Wczoraj i dziś

Michał Cichosz przez lata zarządzał funduszem Skarbiec Spółek Wzrostowych i Skarbiec Top Brands. Obecnie zarządza nimi Bartosz Szymański — z bardzo dobrym skutkiem. Produkty z oferty Skarbca brylują na tle funduszy z grupy akcji globalnych rynków rozwiniętych, podobnie jak… Trigon Globalni Liderzy Wzrostu FIZ, który wynikiem za 12 miesięcy (42,3 proc.) pobił wynik Skarbic Spółek Wzrostowych o 7,6 pkt. proc. Od średniej fundusz jest lepszy o 25,3 pkt. proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pod dachem Trigon TFI fundusze medyczne (Globalny Fundusz Medyczny FIZ i Medyczny Publiczny FIZ), oparte na autorskiej koncepcji, uruchomił także Marcin Szuba, który wcześniej zarządzał w TFI dwoma funduszami medycznymi. W zestawieniu Globalny Fundusz Medyczny FIZ versus PZU FIZ Medyczny (oba należą do grupy funduszy akcji zagranicznych sektora zdrowia i biotechnologii) produkt spod dachu Trigona TFI wypada słabiej. W rok jest zaledwie 0,1 proc. na plusie. PZU FIZ Medyczny, zarządzany obecnie przez Sławomira Kościaka, w tym samym czasie zarobił 3,7 proc. Za kolejną parą porównywalnych funduszy stoi Arkadiusz Bogusz. W Ipopemie zarządzał funduszem Global Macro do września 2014 r., później przeszedł do Opti TFI, gdzie opiekuje się portfelem o zbliżonym profilu. W rankingu funduszy absolutnej stopy zwrotu, obliczanym przez Analizy Online, starszemu z funduszy zdarzało się osiągać ujemną 12-miesięczną stopę zwrotu, młodszy zachowuje natomiast wciąż 100-procentową skuteczność.

Na początku tego roku z autorskim pomysłem zadebiutował Rafał Dobrowolski. Wcześniej przez 5 lat kierował funduszami PKO Spółek Innowacyjnych Globalny FIZ i PKO Technologii i Innowacji Globalny. O porównania jednak trudno, bo produkty z oferty PKO TFI to fundusze akcyjne, a powołany niedawno do życia Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ jest funduszem absolutnej stopy zwrotu. Poprzeczka zawieszona jest jednak wysoko. Fundusz spółek innowacyjnych w rok zarobił 34,2 proc., a więc dwa razy więcej niż średnia w grupie funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych. W trzy miesiące wypracował 8,4 proc., Tar Heel Capital zarobił w tym okresie 1,7 proc.

— Dobór spółek do portfela jest podobny do tego, który stosowałem w funduszach PKO TFI. W dalszym ciągu koncentruję się na małych, jak na realia zachodnie, innowacyjnych spółkach zagranicznych, rozmawiając z ich zarządami i analitykami, którzy je pokrywają. Jednak ze względu na strategię absolutnej stopy zwrotu większą wagę przywiązuję obecnie do bezpieczeństwa, koncentrując się przy tym na skrajnie asymetrycznej relacji potencjalnego zysku do ryzyka z danej inwestycji. Psychologicznym utrudnieniem jest świadomość, że startuję od zera. Po ponad pięciu latach z funduszami PKO TFI miałem za sobą długą, jak na polski rynek, historię wyników. To dawało poczucie bezpieczeństwa. Teraz margines błędu jest zerowy, natomiast odpowiedzialność i motywacja, żeby mieć jak najlepsze wyniki inwestycyjne — ogromna. Ale coś za coś — podsumowuje Rafał Dobrowolski.

17 proc. O tyle w miesiąc spadły aktywa funduszu PZU Akcji Spółek Dywidendowych po odejściu dwóch zarządzających.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane