Zniknął nawis podażowy na akcjach Asseco SEE

opublikowano: 17-10-2017, 22:00

EBOR sprzedał blisko 5-procentowy pakiet akcji spółki i po ośmiu latach całkowicie wyszedł z akcjonariatu.

Pod koniec września Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w transakcji przyspieszonej budowy księgi popytu sprzedał blisko 5-procentowy pakiet akcji Asseco South Eastern Europe (SEE). Akcje znalazły nabywców po 11,4 zł, a wartość transakcji wyniosła blisko 30 mln zł. Sprzedaż potwierdza analiza transakcji pakietowych na GPW z 29 września. W dziewięciu transakcjach właściciela zmieniły akcje informatycznej spółki odpowiadające pakietowi posiadanemu przez EBOR.

W transakcji rolę wyłącznego prowadzącego budowę przyśpieszonej księgi popytu pełnił mBank. W wyniku transakcji EBOR całkowicie wyszedł z akcjonariatu Asseco SEE, w którym był obecny od 2009 r., kiedy objął ponad 10 proc. akcji spółki w IPO. To druga sprzedaż akcji Asseco SEE przez EBOR w ciągu ostatniego roku. W grudniu 2016 r. bank sprzedał ponad 4 proc. akcji, które trafiły do Asseco Poland. Na przełomie roku o wyjściu ze spółki informowali też inni akcjonariusze — podmioty związane z założycielami spółek wchodzących w skład grupy.

Po ich wyjściu i sprzedaży akcji przez EBOR zniknął nawis podażowy, którego przez lata obawiali się inwestorzyi obwiniano go o dyskonto w wycenie spółki. Na niedowartościowanie akcji Asseco SEE wskazuje m.in. Sobiesław Pająk, analityk DM BOŚ. W ostatniej rekomendacji zaleca kupno akcji spółki, które wycenia na 15,7 zł (na GPW kosztują obecnie 12,1 zł).

Analityk wskazuje, że spółka jest notowana przy około 5,2x EV/EBITDA na 2017 r. (i zaledwie 4,4x EV/ EBITDA na 2018 r.) w porównaniu z medianami: około 7x w przypadku krajowych spółek oferujących oprogramowanie i usługi IT (co przekłada się na ponad 25-procentowe dyskonto) i około 9,7x w przypadku europejskich integratorów (ponad 40-procentowe dyskonto). Biorąc pod uwagę mnożnik dla europejskich producentów oprogramowania i firm IT skoncentrowanych na obsłudze systemów płatniczych, dyskonto wynosi ponad 50 proc.

— Chociaż nie uważamy, że akcje Asseco SEE powinny być notowane na równi z wymienionymi odpowiednikami, to w naszej ocenie skala dyskonta jest ciągle zbyt duża, tym bardziej, że profil dywidendowy spółki jest korzystny ze względu na oczekiwaną stopę dywidendy brutto przekraczającą w najbliższych latach 4 proc. oraz wzrost dywidendy na akcję — uważa Sobiesław Pająk.

DM BOŚ prognozuje wypracowanie przez Asseco SEE w 2017 r. 54 mln zł zysku netto, 105,6 mln zł EBITDA i 593 mln zł przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy