Żory dostaną prawie 150 mln zł m.in. na kanalizację

28-08-2009, 14:22

Blisko 150 mln zł z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko" otrzymają 60-tysięczne Żory na Śląsku, jako dofinansowanie trwającego już projektu kompleksowego uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w tym mieście. W Żorach powstaje m.in. nowa kanalizacja sanitarna i deszczowa.

O  zawarciu w piątek umowy dotyczącej dofinansowania projektu poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zawiaduje unijnymi środkami ekologicznymi w tym zakresie.

Unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności to ponad połowa wszystkich kosztów inwestycji, służącej m.in. poprawie jakości wód w zlewni Odry.

Prace w Żorach trwają od dwóch lat. Rozpoczęto je z kredytu, ponieważ trwała wówczas modernizacja przebiegającej przez miasto drogi krajowej nr 81, także z unijnych funduszy. Samorządowcy uznali, że przy okazji tych robót należy rozpocząć również prace przy kanalizacji. Dziś są one już zaawansowane.

Żorski projekt obejmuje wybudowanie kanalizacji sanitarnej i deszczowej, zbiorników retencyjnych i przepompowni oraz rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Biogaz uzyskany z osadów ściekowych będzie wykorzystany w oczyszczalni do produkcji ciepła, potrzebnego potem do przetwarzania osadów.

W 2013 r., po zakończeniu realizacji projektu, poprawi się jakość wody odprowadzanej do rzeki Rudy, w zlewni Odry. Dziś ze względu na zanieczyszczenia Ruda zaliczana jest do wód pozaklasowych. Na oczyszczeniu rzeki zyska także pobliski park krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich".

Ochronie wód dorzecza Górnej Odry służy też inny dofinansowany z unijnych funduszy projekt, który otrzymał blisko 36,5 mln euro. Dotyczy on m.in. modernizacji i rozbudowy kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków w Wodzisławiu Śląskim. Chodzi o wody w zlewni tamtejszej oczyszczalni Karkoszka II. Całkowita wartość projektu przekracza 61 mln euro.

Przed tygodniem, również w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", narodowy fundusz ochrony środowiska podpisał umowę na ponad pół miliarda zł, dotyczącą uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na Żywiecczyźnie.

Rozpoczynając realizację swoich projektów, gminy dołączą do kilkunastu innych miejscowości woj. śląskiego, które pozyskały środki na modernizację gospodarki wodno-ściekowej z unijnych funduszy ISPA lub Funduszu Spójności. Podobne projekty zakończyły, realizują lub planują m.in. Rybnik, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Tychy, Mysłowice, Chorzów i Świętochłowice, Będzin, Sosnowiec, Mikołów i Częstochowa. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Żory dostaną prawie 150 mln zł m.in. na kanalizację