Zostało nam tylko 1,3 mld zł długu z czasów PRL

PAP
opublikowano: 24-09-2009, 06:44

Już tylko niespełna 1,3 mld zł zostało Polsce do spłaty starych długów z czasu PRL, informuje "Parkiet".

Tymczasem ani posiadacze obligacji Brady'ego, ani Japonia - ostatni nasz wierzyciel z Klubu Paryskiego - nie chcą szybszego uregulowania przez Polskę długów. Wolą dalej czerpać zyski z odsetek.

Ministerstwo Finansów rozliczyło właśnie przedterminowy wykup obligacji Brady'ego o wartości nominalnej 43,5 mln USD. Do spłaty pozostało jeszcze 297 mln dolarów z zobowiązań pierwotnie sięgających 8 mld USD.

30-letnie obligacje Brady'ego to spadek po długach PRL zaciągniętych w zagranicznych bankach komercyjnych, zrzeszonych w tzw. Klubie Londyńskim.

Natomiast PRL-owski dług w stosunku do pożyczkodawców zgromadzonych w Klubie Paryskim uregulowaliśmy już niemal w całości, bo do spłaty pozostało tylko 120 mln dolarów, które jesteśmy winni Japonii. A ta nie chce, by jej ten dług szybko spłacić (termin to rok 2014) i póki co woli czerpać zyski z odsetek.

Obecnie zadłużenie zagraniczne Polski, mierzone w dolarach, wróciło do poziomu z początku lat 90., czyli do ok. 50 mld USD, podaje "Parkiet"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu