ZP Donbasu uważa, że jego oferta na HCz jest najlepsza

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2005, 17:16

Ukraiński koncern metalurgiczny Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) uważa, że jego oferta na zakup Huty Częstochowa jest najlepsza i najbardziej korzystna dla Polski - poinformował we wtorek portal Korrespondent.ru, powołując się na agencję Ukraińskie Nowiny.

Ukraiński koncern metalurgiczny Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) uważa, że jego oferta na zakup Huty Częstochowa jest najlepsza i najbardziej korzystna dla Polski - poinformował we wtorek portal Korrespondent.ru, powołując się na agencję Ukraińskie Nowiny.

    ZPD nie ma wątpliwości, że kompleksowa ocena propozycji korporacji ujawni jej przewagę, odpowiadającą interesom zakładu i regionu, w którym znajduje się Huta Częstochowa. Zakup HCz będzie także sprzyjać rozwojowi stosunków polsko-ukraińskich - poinformowało biuro prasowe Związku.

    ZPD przy konstruowaniu oferty wychodził z założenia o konieczności rozwoju przedsiębiorstwa, dlatego położył nacisk na propozycje inwestycyjne i socjalne, a także zachowanie miejsc pracy.    "Jeżeli chodzi o cenę akcji huty, to ZPD zaproponował maksymalnie realną cenę, znacznie przewyższającą cenę wyjściową, która uwzględnia wszystkie elementy synergii ukraińskich przedsiębiorstw Związku i kombinatu Huta Częstochowa" - napisano w komunikacie ZPD.

    (Synergia - efekt celowego i właściwego łączenia ze sobą poszczególnych części czy elementów organizacji powodujący, że zapewniają większe korzyści niż prosta suma ich połączenia. I tak np. dwa współpracujące podsystemy produkują więcej niż suma każdego z nich, gdyby funkcjonowały osobno).

    Według ZPD, ocena ofert i decyzja o przyznaniu holdingowi Mittel Steel wyłączności na dalsze negocjacje w sprawie zakupu HCz nie oznaczają jeszcze zakończenia przetargu.

    "Korporacja ZPD tak jak poprzednio jest przekonana, że przy przejrzystym procesie sprzedaży kombinatu Huta Częstochowa, polskie ministerstwo skarbu  podejmie decyzję, która zapewni stabilny rozwój przedsiębiorstwa i jego sukces na rynku" - uważa Związek. 

    PZD poinformował, że w przypadku gdy wygra przetarg zainwestuje ok. 100 mln euro w rozwój Huty Częstochowa.

    Komisja prywatyzacyjna 23 lutego przyznała Mittel Steel prawo na wyłączność w negocjacjach nt. kupna huty. 3 lutego br. PZD i Mittal Steel złożyły oferty kupna tego przedsiębiorstwa.   Związek Przemysłowy Donbasu i brytyjsko-hinduski koncern LNM Holdings (obecnie Mittel Steel) znaleźli się w ostatniej fazie przetargu na częstochowską hutę, wstrzymanego w pierwszej połowie 2004 roku. W pierwszej fazie przetargu, choć oferta Donbasu została uznana za lepszą przez komisję przetargową, to negocjacje podjęto z LNM, który parafował umowy z większością wierzycieli huty i podpisał pakiet socjalny.

    Jednak pod koniec kwietnia 2004 r. przetarg został wstrzymany w związku z wykrytymi nieprawidłowościami, a Donbas zaskarżył tę decyzję w maju do sądu. We wrześniu obie firmy zrzekły się jednak roszczeń i postanowiły poczekać na wznowienie przetargu, jednak pod warunkiem, że zostaną ponownie do niego zaproszone. Formalnie więc nie został ogłoszony nowy przetarg, ale nastąpiła jego kontynuacja na nowych zasadach, poprzez powtórne zaproszenie dwóch oferentów do rokowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane