ZPD złożył pozew w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa

24-05-2004, 16:51

PAP: Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) z Ukrainy złożył w piątek w Sądzie Okręgowym w Częstochowie powództwo dotyczące prywatyzacji Huty Częstochowa - poinformował ZPD w poniedziałek w komunikacie. O kupno Huty Częstochowa starają się LNM Holdings oraz ZPD.

ZPD chce, by sąd uznał, iż wybór do wyłącznych negocjacji w sprawie kupna Huty Częstochowa koncernu LNM został dokonany z naruszeniem prawa. ZPD domaga się też uznania przez sąd, że obowiązujące Polskę międzynarodowe traktaty nie pozwalają na sprzedaż częstochowskiego kombinatu koncernowi LNM.

W komunikacie napisano, że ZPD dowodzi w pozwie, iż wybór LNM do wyłącznych negocjacji wskazuje, że osoby podejmujące kluczowe decyzje dotyczące przetargu prowadziły negocjacje w złej wierze. Według ukraińskiej firmy, osoby te w nierówny sposób traktowały obu kandydatów na inwestorów w hucie, o czym świadczyć może m.in. dopuszczenie do poprawienia ostatecznej oferty przetargowej LNM już po terminie składania ofert.

Inny zarzut ZPD dotyczy wyboru LNM na podstawie kryteriów "nierzetelnych lub nieznanych uczestnikom przetargu. Chodzi o bezzasadne powoływanie się na Traktat Akcesyjny z UE i rzekomy zakaz podnoszenia produkcji oraz uzasadnienie wskazujące, że tylko LNM zapewni +synergię+ i brak konkurencji między Hutą Częstochowa a PHS (Polskimi Hutami Stali - PAP). W tym drugim wypadku przetarg stawał się bezsensowny, bo tylko właściciel PHS może spełnić taki warunek".

ZPD podnosi również kwestię naruszenia prawa międzynarodowego w przypadku próby sprzedaży huty na rzecz LNM i za takie naruszenie uznaje transfer pomocy publicznej.

"W oficjalnym komunikacie z 19 maja 2004 r. wyraźnie uprzedza o takim zagrożeniu sama Komisja Europejska. Zapowiada, że +w przypadku zawarcia transakcji, z którą będzie wiązało się ryzyko transferu pomocy publicznej pomiędzy polskimi producentami stali, co jest zabronione przez Protokół nr 8 Traktatu Akcesyjnego+, Polska może oczekiwać wszczęcia postępowania wyjaśniającego w tej sprawie" - przypomniano w komunikacie.

Tymczasem Komisja Europejska zajęła się 19 maja analizą restrukturyzacji Huty Częstochowa pod kątem udzielenia pomocy publicznej. Na razie jeszcze nie sformułowała oceny.

ZPD powołuje się też na opinie ekspertów z kancelarii prawnych pracujących dla ZPD w Warszawie i w Brukseli, którzy twierdzą, że sprzedaż huty właśnie LNM "byłaby nielegalna w świetle prawa europejskiego".

ZPD przywołuje protokół nr 8 do Traktatu Akcesyjnego, który ustanawia zakaz łączenia przedsiębiorstw hutniczych objętych pomocą publiczną i nieobjętych taką pomocą.

"Obecny właściciel PHS, czyli LNM Holding, skorzystał już z pomocy publicznej. Została ona udzielona śląskim hutom przez Skarb Państwa i wyniosła prawie 3 mld zł" - zaznaczono w komunikacie.

Tymczasem "Huta Częstochowa nie jest objęta pomocą publiczną i dzięki temu nie ma limitów na produkcję stali. Gdyby teraz LNM kupił Hutę Częstochowa, Komisja Europejska może uznać, że mamy do czynienia z nielegalnym łączeniem przedsiębiorstw objętych pomocą publiczną i nieobjętych nią" - uważa ukraińska firma.

"Sam fakt nieprawidłowości w przetargu nie ulega wątpliwości, potwierdził to wstępnie sąd i taki też jest wniosek z prac komisji rządowej. Jakby tego było mało, mamy wyraźne sygnały z Komisji Europejskiej, że sprzedaż huty na rzecz LNM byłaby sprzeczna z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski" - mówi cytowany w komunikacie Konstanty Litwinow, przedstawiciel ZPD w Polsce.

PAP zwróciła się do LNM o komentarz w sprawie pozwu ZPD, ale jeszcze go nie otrzymała.

Na początku maja Sąd Okręgowy w Częstochowie ustanowił zabezpieczenie na majątku huty na rzecz ZPD. Pod koniec kwietnia resort skarbu zadecydował o zakończeniu przetargu bez rozstrzygnięcia. Premier Marek Belka zapowiedział kilka dni temu w Sejmie, że zostanie przeprowadzony nowy przetarg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ZPD złożył pozew w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa