Źródło: Chiny zaoferowały redukcję nadwyżki w handlu z USA o 200 mld USD

opublikowano: 18-05-2018, 07:25
aktualizacja: 18-05-2018, 07:30

Chiny zaoferowały prezydentowi Donaldowi Trumpowi redukcję o 200 mld USD rocznej nadwyżki handlowej z USA poprzez zwiększenie importu amerykańskich dóbr i innymi metodami, informuje Bloomberg powołując się na anonimowe źródło z administracji USA.

Ofertę miał przedstawić podczas wizyty w Waszyngtonie w tym tygodniu wicepremier Liu He. W czwartek po południu spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu. Informator Bloomberga nie ujawnił, jaka jest odpowiedź USA na propozycję Chin.

W piątek Chiny ogłosiły, że zamykają dochodzenie antydumpingowe i dotyczące nielegalnego wsparcia importu amerykańskiego sorgo. Uzasadniły to „interesem publicznym”. To kolejny sygnał w ostatnich dniach łagodzenia relacji między Chinami i USA.

Dariusz Kowalczyk, strateg rynków wschodzących w Credit Agricole w Hongkongu powiedział, że porozumienie w sprawie zmniejszenia deficytu „to dobra wiadomość dla nastrojów rynków”.

- Jednakże Chinom będzie w rezultacie trudniej osiągać wzrost PKB i będą musiały zwiększyć krajowy popyt i zadłużenie w gospodarce przez luzowanie monetarne i dopuszczenie większego kredytu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu