Czytasz dzięki

Zrównoważony miedziowy ład

Partner publikacji: KGHM
opublikowano: 20-09-2020, 22:00

Podejście proekologiczne to dziś ważna wartość, którą mają na uwadze wielkie firmy przemysłowe. Idea neutralności klimatycznej to zaś cel, do którego dążą zarówno politycy, jak i przedstawiciele biznesu.

Ten tekst powstał w ramach projektu ZIELONA GOSPODARKA. Więcej artykułów na temat odpowiedzialności ekologicznej w biznesie znajdziesz >>TUTAJ<<

KGHM realizuje inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne w trzech różnych
lokalizacjach. Ta w Legnicy będzie jedyną w Polsce opartą na technologii 4.0. W
pobliżu budowy stanęła już w pełni funkcjonalna minielektrownia, która teraz
stanowi punkt ładowania ZANPERa, stworzonego przez spółkę wozu transportowego z
napędem elektrycznym.
Zobacz więcej

OSWAJANIE SŁOŃCA:

KGHM realizuje inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne w trzech różnych lokalizacjach. Ta w Legnicy będzie jedyną w Polsce opartą na technologii 4.0. W pobliżu budowy stanęła już w pełni funkcjonalna minielektrownia, która teraz stanowi punkt ładowania ZANPERa, stworzonego przez spółkę wozu transportowego z napędem elektrycznym.

Szczególna pod tym względem jest branża metali nieżelaznych. Firmy z tego sektora mają bowiem na uwadze nie tylko działania proekologiczne związane z ich własnymi procesami produkcyjnymi (takie jak inwestowanie w neutralne dla środowiska źródła energii), ale także — za sprawą unikatowych wartości swego produktu — zapewnienie możliwości budowania Zielonego Ładu na całym naszym kontynencie.

Surowiec strategiczny

Miedź obecnie jest jednym z najistotniejszych globalnie surowców strategicznych, wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu, w tym m.in. w elektronice czy motoryzacji.

Produkty miedziowe są kluczowe dla wytwarzania, dystrybucji i przesyłu energii, a także transportu i budownictwa, które wykorzystują odpowiednio 45, 12,5 i 20 proc. całkowitej światowej produkcji miedzi. Ponadto w procesie przetwarzania miedzi pozyskiwane są również rzadkie i cenne metale wykorzystywane np. w elektronice. Metalami towarzyszącymi miedzi są m.in. nikiel, kobalt, złoto czy srebro, którego drugim na świecie producentem jest KGHM Polska Miedź.

Miedź ma także wyjątkowe znaczenie w tworzeniu Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Według prognoz Banku Światowego do 2050 r. rozwijająca się produkcja turbin wiatrowych będzie potrzebować o 300 proc. więcej metali, o 200 proc. więcej metali będzie potrzebne do wytwarzania paneli słonecznych i aż o 1000 proc. wzrośnie zapotrzebowanie na metale niezbędne do produkcji akumulatorów. Miedź jest metalem kluczowym w budowie ogniw fotowoltaicznych, a także turbin wiatrowych. Wynika to z jej specyficznych właściwości — po srebrze to właśnie miedź ma najwyższą spośród wszystkich metali przewodność elektryczną. Instalacje zawierające ten surowiec działają bardziej efektywnie, z redukcjami zużycia energii w przedziale 20–30 proc.

Nie ma zatem wątpliwości, że Europejskiego Zielonego Ładu nie można budować bez metali bazowych. Warto również dodać, że europejska branża miedziowa legitymuje się niskim śladem węglowym. Zapewniając podstawowy dostęp do wielu metali i minerałów dla przemysłu przetwórczego, sektor ten ma więc zasadnicze znaczenie dla gospodarki UE, a jednocześnie jego udział w ogólnej emisji CO 2 na naszym kontynencie jest znikomy.

Co więcej, miedź jest metalem, który w stu procentach nadaje się do recyklingu i może być wielokrotnie używany oraz przetwarzany bez utraty swoich właściwości technicznych. Jak wynika z projektu raportu na temat odpowiedzialnego pozyskiwania miedzi przygotowanego przez International Copper Study Group, przy użyciu około 35 proc. miedzi pochodzącej z recyklingu można stwierdzić, że jej żywotność jest nieskończona.

Potrzeba legislacji

To wszystko pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w miedzi oraz jak ważna jest ona dla zapewnienia neutralności klimatycznej Europy. Warto przy tej okazji spojrzeć na dysproporcję w rozwoju sektora europejskiego i azjatyckiego. W ostatnich latach globalna produkcja miedzi wzrosła aż o 50 proc., jednak wiązało się to przede wszystkim z rozwojem sektora azjatyckiego. Udział Azji w światowej produkcji tego metalu wzrósł z 27 proc. w 1990 do 61 proc. w 2017 r. To pokazuje, że europejska branża miedziowa potrzebuje dziś odpowiedniej stymulacji, bez której — w warunkach presji nieograniczonych normami środowiskowymi konkurentów z Azji — narażona jest na dalsze osłabianie pozycji rynkowej.

Wydatnie mogłyby tu pomóc pochodzące z UE środki przeznaczone na transformację energetyczną, a także wsparcie innowacji i inwestycji w zaawansowane technologie. Takie rozwiązania proponował Unii Europejskiej KGHM Polska Miedź SA, zwracając w swojej argumentacji uwagę na wspomnianą rosnącą konkurencję ze strony wysokoemisyjnych gospodarek azjatyckich oraz konieczność zachowania innowacyjnego charakteru Europy, a także jej dalszy niezagrożony rozwój gospodarczy i cywilizacyjny.

KGHM zdaje sobie sprawę, że bez metali nieżelaznych, a szczególnie miedzi nie będzie możliwa realizacja Europejskiego Zielonego Ładu. Odczytując globalne megatrendy i analizując sytuację na rynku energii, spółka zainicjowała program rozwoju energetyki zakładający, że do 2030 r. 50 proc. zapotrzebowania KGHM na energię będzie zaspokajane z własnych, w tym również odnawialnych, źródeł.

Fotowoltaika

Do proekologicznych projektów energetycznych KGHM zaliczają się inwestycje w fotowoltaikę. KGHM czyni starania, by przeznaczyć część swoich terenów pod budowę farm fotowoltaicznych. Inicjowane są kolejne projekty, a inwestycje realizowane są obecnie w trzech miejscach. W okolicach Huty Miedzi Legnica spółka KGHM ZANAM rozpoczęła właśnie budowę farmy fotowoltaicznej o mocy około 3 MW. Kolejna elektrownia fotowoltaiczna powstanie na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny.

Według założeń będzie ona wytwarzać 8500 MWh energii rocznie, która w całości będzie wykorzystywana przez Zakłady Górnicze Lubin. Inny zainicjowany już projekt przewiduje budowę farmy OZE przy Hucie Miedzi Głogów. Elektrownia wytworzy 6600 MWh energii rocznie, której całość zostanie skonsumowana przez hutę. Elektrownia fotowoltaiczna budowana przez KGHM ZANAM w Legnicy będzie jedyną w Polsce opartą na technologii 4.0. W pobliżu budowy stanęła już w pełni funkcjonalna minielektrownia. Złożona z kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych instalacja już teraz stanowi punkt ładowania ZANPERa, stworzonego przez spółkę wozu transportowego z napędem elektrycznym.

Zrównoważony rozwój

KGHM Polska Miedź angażuje się także w projekty międzynarodowe, służące minimalizacji wpływu przemysłu na środowisko i klimat. Zalicza się do nich prestiżowy program Cooper Mark, do którego przystąpiły Huta Miedzi Głogów i Huta Miedzi Legnica. Copper Mark to nowy system zapewnienia odpowiedzialnej produkcji miedzi. Jest to dobrowolny program dla firm z branży przemysłowej, które mają szanse otrzymać swoisty certyfikat jakości. Podmioty, które pomyślnie przechodzą weryfikację, mogą wykorzystywać znak w swoich publikacjach korporacyjnych, na umowach czy wyrobach z miedzi. Uzyskanie znaku Copper Mark będzie miało duże znaczenie dla sprzedaży produkowanych przez KGHM katod miedzianych, ponieważ będzie potwierdzeniem jakości produktów KGHM wśród największych światowych producentów metali.

W ciągu 24 miesięcy obie huty muszą wykazać pełną zgodność procesów biznesowych z 32 kryteriami programu obejmującymi takie zagadnienia jak m.in. ochrona środowiska, badanie łańcucha dostaw dla metali, zatrudnienia i warunków pracy, współpracy ze społecznościami lokalnymi czy praktyki w zakresie zarządzania ryzykiem.

Ponadto miedziowy gigant po raz pierwszy wziął udział w projekcie Carbon Disclosure Project, dotyczącym komunikacji wpływu przedsiębiorstw na emisję dwutlenku węgla. CDP jest instytucją z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zajmuje się dokumentowaniem wpływu dużych korporacji na środowisko. KGHM podejmuje także inicjatywy proekologiczne, sadząc drzewa i bilansując wpływ swoich działań na środowisko. W ostatnim czasie zalesionych zostało prawie dziewięć hektarów gruntów wokół należącego do KGHM Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most.

Udział w tego rodzaju projektach to integralna część strategii rozwojowej firmy, w której jednym z filarów jest ekologia. KGHM pokazuje, że wielkie przedsiębiorstwo przemysłowe może prowadzić swoją działalność, dbając o klimat i przyczyniając się do budowania Zielonego Ładu. Znaczenie miedzi dla budowy tego ładu jest przy tym wielowymiarowe — zarówno z punktu widzenia jej znaczenia dla projektów energetycznych, jak i wziąwszy pod uwagę proekologiczne projekty jednego z liderów miedziowej branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partner publikacji: KGHM

Polecane