Zróżnicowany VAT na budowie wciąż kontrowersyjny

27-08-2013, 00:00

W sporach z fiskusem o VAT od przyłączy sądy raczej będą kierować się uchwałą NSA, chociaż doradcom wydaje się ona niewłaściwa.

Po niedawnej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości co do wysokości opodatkowania prac budowlanych prowadzonych poza budynkiem i związanych z jego wewnętrzną infrastrukturą. Uważają, że powinni móc stosować obniżony podatek od towarów i usług (VAT), mimo przeciwnego stanowiska NSA. W czerwcowej uchwale NSA odniósł się do niejasnych przepisów o VAT dotyczących zasad stosowania 8-procentowej stawki. Nie rozstrzyga ona np., czy takim podatkiem można objąć zarówno przyłącza sieci wodociągowej czy kanalizacji sanitarnej instalowane w budynku mieszkalnym, jak i poza jego bryłą.

Urzędy skarbowe dopuszczały preferencyjny VAT jedynie w przypadku robót prowadzonych wewnątrz budynków mieszkalnych, a dla infrastruktury towarzyszącej należy przyjąć stawkę 23 proc. I tak też rozstrzygnął NSA. Sąd odwołał się do definicji budynku zawartej w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Zgodnie z nią, jest to zadaszony obiekt budowlany wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywany dla potrzeb stałych, przystosowany do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

— Sąd odniósł się do wyrazu „wraz” z tej definicji i uznał, że on wyłącza z robót budowlano-montażowych prace wykonywane poza bryłą budynku — wyjaśnia Agata Łapińska, menadżer działu podatkowego w ASB Tax.

Zwraca ona jednak uwagę, że w rozporządzeniu ministra finansów z 28 listopada 2008 r. stawka obniżona jest przewidziana przy robotach budowlano-montażowych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego i nie użyto tam żadnych wyrażeń, które wskazywałyby, czy chodzi o prace prowadzone wyłącznie wewnątrz.

— Pozwala to założyć, że rozporządzenie kwalifikuje roboty obejmujące np. instalację przyłączy na zewnątrz budynku do zastosowania preferencyjnego VAT. Podobnie NSA uznał w wyroku z 20 kwietnia 2011 r. Takie elementy są z nim związane ściśle, są niezbędne do pełnego korzystania z jego funkcji mieszkalnej — wyjaśnia Agata Łapińska.

Według doradcy z ASB Tax, nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na części według przepisów podatkowych. Prawo cywilne traktuje go jako całość i elementy infrastruktury towarzyszącej powinny być objęte jedną stawką VAT właściwą dla lokalu mieszkalnego. Agata Łapińska nie spodziewa się jednak, aby po czerwcowej uchwale spory przedsiębiorców z organami podatkowymi były rozstrzygane przez sądy niezgodnie z wytycznymi NSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zróżnicowany VAT na budowie wciąż kontrowersyjny