ZUS w gronie liderów UE pod względem elektronicznej wymiany danych

  • PAP
opublikowano: 18-04-2021, 13:11

Polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w ścisłej czołówce europejskiej, jeżeli chodzi o elektroniczną wymianę danych z innymi ubezpieczycielami - informuje Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału ZUS, specjalizującego się m.in. w obsłudze osób mieszkających w Niemczech.

Andrzej Bogacz / Forum

Ze względu na pandemię wzrosła rola elektronicznej wymiany informacji także pomiędzy instytucjami w państwach UE. W Unii stosowany jest system elektronicznej wymiany informacji i dokumentów EESSI. Korzysta z niego m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsługujący osoby które mieszkają za granicą, a w przeszłości pracowały w Polsce oraz tych mieszkańców naszego kraju, którzy pracowali i płacili składki za granicą. Obecnie Polska wraz z Niemcami i Austrią odpowiadają łącznie za ponad 50 proc. komunikacji w systemie EESSI.

"Pod koniec minionego roku, co miesiąc ZUS wypłacał ponad 239 tysięcy emerytur i rent osobom, które oprócz aktywności zawodowej w Polsce, pracowały kiedyś za granicą. Aż 73 tysiące świadczeń trafiało na rachunki bankowe w innych krajach, z tego niemal 50 tysięcy do odbiorców mieszkających w krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Liczba wniosków o tak zwane łączone emerytury rośnie z każdym rokiem, a dzięki systemowi EESSI sprawy międzynarodowe możemy załatwiać z zagranicznymi instytucjami ubezpieczeniowymi ograniczając obieg papierowych dokumentów i oszczędzając czas" - wyjaśnia rzecznik opolskiego ZUS.

Dotychczas jednostki ZUS wysłały poprzez system EESSI elektronicznie ponad 112 tys. wniosków i innych dokumentów do instytucji w całej Europie, a otrzymały z nich 65 tys. wniosków i formularzy. Liczby te stale się zwiększają, wraz z podłączaniem do tego systemu kolejnych państw członkowskich UE/EFTA.

"Korzystanie z systemu EESSI zamiast tradycyjnej korespondencji papierowej jest szczególnie istotne w czasie pandemii. Omijamy barierę, jaką są ograniczenia w przekazywaniu korespondencji pocztowej w Europie. Jeśli więc mamy sprawę o przyznanie emerytury międzynarodowej, prowadzimy elektroniczną wymianę danych z zagranicznymi instytucjami, które są już podłączone do systemu EESSI. Znika problem restrykcji pocztowych i kwarantanny dokumentacji" – podkreśla Sebastian Szczurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane